Andělé všehomíra (Englar alheimsins)

Islandský film režiséra Fridrika Thóra Fridrikssona o lidech s duší mezi nebem a zemí (1999). Hrají: I. E. Sigurdsson, B. Kormákur, B. J. Fridbjörnsson, H. S. Gudnason a další. V islandském znění s titulky.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Film slavného islandského režiséra F. T. Fridrikssona vznikl podle stejnojmenného románu Einara Mara Gudmundssona, který u nás vyšel v roce 2000 a byl celkově přeložen do 14 jazyků. Hlavní postavou příběhu je mladík trpící schizofrenií. Sledujeme jeho počínání a způsob, jakým na něj lidé reagují. Nejprve se s ním setkáváme v rodinném kruhu, poznáváme jeho přátele i dívku, kterou miluje. Pak ho následujeme do nemocnice. Na psychiatrickém oddělení se setkáváme s pestrobarevnou společností. Óli Beatle věří, že složil všechny písně Beatles a poslal jim je formou telepatické zprávy, kultivovaný a vzdělaný Viktor se někdy proměňuje v Hitlera a Peter, Pallův spolubydlící, je závislý toxikoman, toužící na čínské univerzitě obhájit doktorát o Schillerovi…

Autor románu, který je i osobním přítelem režiséra, napsal scénář např. ke snímku Děti přírody (1991). Tuto knihu, prožitou vlastní zkušeností, věnoval svému bratrovi, který trpěl těžkou duševní chorobou.

Originální názevAngels of the Universe
Stopáž98 minut
Rok výroby 2000
 T
ŽánrFilm