Co je potřeba vědět před referendem o vstupu ČR do Evropské unie? Připravil J. Šimáček

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Třetí díl dokumentárního cyklu reaguje na nejčastější a nejzávažnější námitky našich občanů proti vstupu ČR do Evropské unie v oblasti práva a bezpečnosti (rostoucí kriminalita, příliv uprchlíků, mezinárodní terorismus atd.). Pořad, v němž vystupují přední odborníci na uvedenou problematiku, chce vyvrátit obavy a poukázat na zkvalitnění našeho soudnictví po vstupu ČR do EU.

Cyklus Evropská unie: ano - ne není zaměřen na přímou propagaci Evropské unie, ale na zvýšení informovanosti o vybraných aspektech životního standardu v zemích unie. Je zcela podřízen optice obyvatele České republiky a chce mu poskytnout hodnověrné informace, aby se mohl zodpovědně rozhodnout, zda li chce, aby se naše země stala součástí unie.

Vychází z předpokladu, že o podpoře vstupu České republiky do Evropské unie bude u jednotlivých občanů rozhodující, jak se náš případný vstup dotkne bezprostředně jejich života. Proto je leitmotivem všech tří dílů cyklu otázka Jak změní náš vstup do EU kvalitu života každého obyvatele ČR. Nejde o to, aby se srovnávaly standardy všedního života v EU a u nás s odkazem na to, že "toto je stav", které mu se přiblížíme.

Na tuto otázku v jednotlivých dílech odpovídají experti z různých oborů tak, aby přiblížili změny, které se v každodenním životě projeví po případném vstupu v různých aspektech, místech nebo generacích. Jednotlivé díly řeší očekávané změny:

  1. v kvalitě života spojené s novými zákony, pravidly, volným pohybem osob, bezpečností atd.
  2. v kvalitě života na venkově, v problematické oblasti zemědělství a v ekologii kvalitě životních podmínek
  3. spojené se sociální oblastí, obtěžkanou největším množstvím pověr a obav sociální otázky, nezaměstnanost, růst cen, ale i obavy ze ztráty národní identity "rozpuštění malého národa ve velké Evropě"
Stopáž28 minut
Rok výroby 2003
 P ST
ŽánrDokument