V květnových dnech roku 1945 vypuklo na mnoha místech ozbrojené povstání proti nacistickým okupantům. Stalo se tak i v obci Ledce v okrese Mladá Boleslav nebo ve východočeské Ostroměři. 10. května do Rovenska přijela Rudá armáda a to byl začátek krvavého masakru, o kterém někteří místní obyvatelé nechtěli donedávna ani mluvit

Obsah dílu

Přehrát vše

14. díl: Smrt na konci války

V květnových dnech roku 1945 vypuklo na mnoha místech ozbrojené povstání proti nacistickým okupantům. Na samém konci války tak ještě umírali povstalci, partyzáni, civilisté, ale také němečtí zajatci. Stalo se tak i v obci Ledce v okrese Mladá Boleslav. Za války byl v jejím okolí pro Němce velmi důležitý muniční sklad a nedaleko odtud se rozkládal milovický vojenský výcvikový prostor. V něm se na konci války soustředilo velké množství německých vojáků, stažených z východní i západní fronty. A právě ti sehráli 7. května 1945 neblahou roli při střetech s místní, vojensky neorganizovanou, partyzánskou skupinou. V nerovném boji v Ledcích a okolí padlo tehdy za jediný den 34 místních občanů a desítky dalších Němci zajali.

Východočeské Ostroměře se válka nijak výrazněji nedotkla, o to víc to ale tady vřelo v květnu 1945, kdy partyzáni spolu s místními bojovali proti ustupujícím německým jednotkám. Rozporuplnou roli tehdy sehráli hlavně ruští partyzáni, kteří kolem Ostroměře postříleli bez soudu desítky zajatců a civilistů, včetně žen a dětí. Místním povstalcům v boji proti nacistům pomáhal i obrněný vlak, který sestavili z ukořistěných salónních vozů velitele armád Střed polního maršála Schörnera a radarového vlaku.

Válka oficiálně skončila 8. května 1945, ale i po tomto datu lidé ještě umírali. Na mnoha místech se slavilo, lidé si začali užívat znovu nabyté svobody. Stejně tak to bylo i v Rovensku pod Troskami, malebné obci v Českém ráji. Tady se postupně začaly soustřeďovat stovky zajatých německých vojáků a tzv. národních hostí. To byli němečtí civilisté, kteří osidlovali různé části Evropy, odkud Hitlerovi vojáci vyhnali původní obyvatele. Všem šlo v té době už jen o jedno – přežít. 10. května do Rovenska přijela Rudá armáda a to byl začátek krvavého masakru, o kterém někteří místní obyvatelé nechtěli donedávna ani mluvit.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 ST
ŽánrDokument