Když u nás skončila válka, nastal čas oslav. Americká armáda uspořádala v Plzni vůbec nejslavnější přehlídku po skončení války v Evropě. To Američané ještě netušili, že jejich účast na osvobození západních a jihozápadních Čech, má být celkem brzy oficiálně zapomenuta

Obsah dílu

Přehrát vše

13. díl: Vzpomínky zůstávají

V dalším dílu cyklu „Jaro 45 – když u nás končila válka“ vás zavedeme do západních Čech. Když u nás skončila válka, nastal čas oslav. Lidé se setkávali se svými příbuznými a známými, které třeba léta neviděli. A slavili také vojáci, kterým přestalo hrozit, že mohou kdykoliv přijít o život. Americká armáda uspořádala v Plzni vůbec nejslavnější přehlídku po skončení války v Evropě. To Američané ještě netušili, že jejich účast na osvobození západních a jihozápadních Čech, má být celkem brzy zapomenuta.

Po dlouhá léta se o podílu Američanů na osvobození Československa oficiálně opravdu mlčelo. Ale lidé pravdu znali a různými způsoby se jí snažili udržovat, aby nezapadla. V mnoha rodinách uchovávali nejen vzpomínky, ale třeba také fotografie, části americké vojenské výstroje i další věci. Třeba tak jako po osvobození západočeské Sušice, kde vzpomínky na americké vojáky uchovává Vladimír Černý.

V mnoha městech a obcích, do kterých dorazily americké jednotky jako první, jim chtěli vděční lidé vzdát čest. Poděkovat aspoň pamětní deskou nebo malým pomníčkem za svobodu, kterou Američané přinesli. Nikdo tehdy netušil, že z kusu popsaného kamene nebo kovu, se na dlouhá desetiletí stane jablko sváru. Že pamětní desky budou ze zdí domů mizet a opět se na nich objevovat, aby vypovídaly o tom, kudy se ubíraly poválečné dějiny. Tak jako v Sušici nebo Kašperských Horách.

Podobný osud potkal i základní kámen pomníku americké armádě, který se chystali postavit v Plzni. Ale tady šli ještě dál. Nemalé peníze, které Plzeňané na pomník vybrali mezi sebou, komunistický režim zabavil a poslal na podporu bojující severní Korei. Čili peníze, které měly oslavit americké vojáky a poděkovat jim za osvobození Plzně, šly mimo jiné na nákup zbraní, které je v Korei zabíjely. Ale 70 let od konce války tady nakonec zůstaly nejen samotné vzpomínky na Američany v Čechách ale také hmotné památky – pamětní desky i pomníčky, které je připomínají.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2015
 ST
ŽánrDokument