V jedenáctém dílu cyklu Jaro 45 zrekonstruujeme tři unikátní mise amerických vojáků na našem území. První misi jsme nazvali „Koně se nestřílejí“. Druhé zastavení má název Mise Velichovky. A do třetice pro vás zrekonstruujeme zadržení Karla Hermana Franka v Rokycanech

Obsah dílu

Přehrát vše

11. díl: Americké mise

V jedenáctém dílu cyklu Jaro 45 zrekonstruujeme tři unikátní mise amerických vojáků na našem území. První misi jsme nazvali „Koně se nestřílejí“. Příběh se odehrál v Českém lese v Hostouni u Domažlic. Je duben 1945, nepřátelští vojáci se vzájemně kosí kulometnými dávkami, střílí na sebe z děl, zasypávají se bombami – ale koně, vzácní koně – ti musejí přežít!

V našem cyklu oceňujeme úsilí nadšenců, díky kterým si můžeme historicky věrně připomínat klíčové válečné akce. Určitě k nim patří i chlapci či chcete-li boys z Klubu 16. obrněné divize. Díky nim a technice, kterou udržují v dokonalém stavu, mohla i po 70 letech ožít jedinečná akce: Mise Velichovky. Vojenská akce, při které se téměř nestřílelo, ale která zachránila mnoho životů!

A do třetice: Karl Herman Frank byl svým otcem od mala učen nenávidět Čechy a Židy. A právě to z něj udělalo z českého pohledu válečného zločince číslo jedna. Když se rozšířily zprávy o tom, že se spojenecké jednotky blíží k Praze a lidé vyšli do ulic přivítat vítěze, Frank vydal zákaz vycházení a zároveň nařídil vojenským a policejním složkám, aby ten, kdo jej neuposlechne, byl zastřelen. Ráno 9. května uprchl z Prahy, ale v Rokycanech byl zadržen. Rekonstrukci této události uvidíte díky Muzeu na demarkační linii a jeho klubu vojenské historie.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2015
 ST
ŽánrDokument