Vraždy kolem klavírů

Klikněte pro větší obrázek„Pauza pět minut před dalším obrazem,“ ohlásí režisér Dušan Klein hercům na place. Do studia KH3 na Kavčích horách přichází Miroslav Donutil alias detektiv Klubíčko, aby společně s Ondřejem Vetchým a jeho hereckou manželkou Monikou Hilmerovou dohráli jednu z klíčových scén připravovaného detektivního příběhu 19 klavírů.

Přesně tolik mistrovských kousků se dostane do hledáčku detektiva Klubíčka při rozplétání série vražd, které jen několik měsíců před obsazením Československa rozvíří poklidnou lázeňskou atmosféru Karlových Varů. Vydírání, pomluvy, intriky, zastrašování nepohodlných svědků, narůstající násilí ze strany nacistů, ale především zcela nepochopitelně rozbité klavíry – to jsou první indicie, které shromáždí tým kriminalistů. Podaří se z těch nemnoha střepů nakonec poskládat pravdivou mozaiku celého příběhu? I tentokrát se o to postará nejzkušenější z nich, detektiv Klubíčko.

Klikněte pro větší obrázek„Mně je Klubíčko osobně sympatický svým klidem a rozvahou,“ přibližuje svoji roli Miroslav Donutil. „V tom, jakým způsobem logicky uvažuje nad případy, jak si na jejich vyřešení dopřává čas. Díky svým bohatým zkušenostem a schopnostem se vždycky dobere správného výsledku. To mu trošičku závidím,“ připustil na adresu svobodného mládence Klubíčka. „Má v sobě úžasný klid a velkou trpělivost člověka, který ví, za čím jde.“

Za svými sny a nenaplněnými plány jdou i další hrdinové detektivního příběhu 19 klavírů, do něhož režisér Dušan Klein obsadil mimo jiné Michala Pavlatu, Andreu Elsnerovou, Radka Holuba, Kláru Issovou, Pavlu Tomicovou či Mariána Labudu. „Jsem velmi vděčná za takové role, kdy na první pohled není jasné, na které straně postava vlastně stojí,“ zhodnotila krásnou Lexi Tykačovou její představitelka Monika Hilmerová. „Takové role se mi hrají dobře. I v životě to často bývá právě tak, a o to víc může diváky rozuzlení překvapit.“ Krásné ženy jsou kořením každé detektivky. Prostoupit jimi nechal příběh z lázeňského prostředí i autor scénáře Vladimír Fanta.

Klikněte pro větší obrázekRežisér Klein po práci ve studiích České televize, exteriérech v Králově Dvoře a v hlavním městě se z pražských uliček přesunul do Karlových Varů. Po tři natáčecí dny se vrátila před hotel Marttel atmosféra čtyřicátých let minulého století. Karlovarská lázeňská kolonáda ožila s prodavačem provoněných oplatek, korzujících hostů, ale i zpívajících a pochodujících příslušníků Hitlerjugend. Poslední klapka 19 klavírů padla v závěru dubna. Potom čeká režiséra Dušana Kleina střih a dokončovací práce. Ještě předtím mu však pokládáme několik otázek:

Čím vás oslovil scénář detektivního příběhu 19 klavírů?

Pro mě je nejzajímavější postava autora knihy – Emila Vachka, ke kterému jsem měl vztah už v mládí. Poznal jsem ho, když jsem ještě jako dítě bydlel u režiséra Weisse. Hrál jsem v jeho filmu a Vachek tam chodíval na návštěvu. Pak se mi vytratil z mysli, ale zůstaly po něm knížky, které jsem rád četl – ať již jeho detektivky, nebo psychologické romány. Po nějaké době se mi podařilo získat autorská práva na jeho knížku Žil jsem s cizinkou, podle které jsem natočil televizní film s Viktorem Preissem a Vilmou Cibulkovou. Tehdy vznikl nápad „udělat“ inspektora Klubíčka, což je první postava detektiva v české literatuře. Společně s dramaturgy jsme se dohodli, že do toho půjdeme a že to bude role napsaná pro Mirka Donutila. Jak vidíte, dávná láska z mládí přetrvala, došla však naplnění až nyní.

Vlivem doby, ve které se příběh 19 klavírů odehrává, tedy těsně před obsazením Československa nacisty, vycházejí víc než kdy jindy na povrch povahy lidí, jejich dobré i špatné vlastnosti. Bude to čitelné i z vaší detektivky, anebo příběh zastíní především kriminální motiv?

Jedná se hlavně o kriminální příběh, který řeší detektiv Klubíčko. Jeho nezbytnou součástí jsou však společenské poměry, které tehdy panovaly a na které už mnozí z nás zapomínají. Když jsme sbírali materiály, byl jsem překvapený tím, co jsme zjistili. Tak například už v třicátém sedmém roce nebyl v Karlových Varech jediný český nápis. Všechno v němčině. Neuvěřitelných devadesát procent obyvatelstva tvořili Němci, na Čechy připadla už jen desetiprocentní menšina. Tato všechna fakta společně s prorůstajícím nacismem, který postupně získával na síle, až nakonec převládl, to všechno bude nezbytnou součástí našeho příběhu. V prvním plánu však budeme řešit záhadu, proč někdo zabíjí, a navíc rozbíjí klavíry…

Do 19 klavírů jste mimo jiné obsadil Moniku Hilmerovou. Jak vnímáte fenomén slovenských hereček, skvěle se uplatňujících v českých filmech a seriálech?

Se slovenskými herci mám zkušenosti již z minulé doby. Ještě když jsem točil na Barrandově, velice často jsem je do svých filmů obsazoval. Mám je rád, v jejich podání jde vždycky o takové „plnokrevné herectví“. Myslím, že perfektně doplňují ansámbl, který pokaždé vytvářím. Jejich přítomnost nás určitým způsobem ovlivňuje. Jsou bezesporu skvělým oživením.

Text Naďa Kverková
Foto Pavla Černá, ČT
Převzato z týdeníku ČT+