Americký sen ze Zlína. Jak se z vyučeného obuvníka stal průkopnický podnikatel a zakladatel nových měst?
Režie: Peter Kerekeš.
Baťa, první globalista

Dokumentární snímek natočený v koprodukcí České televize a francouzko-německé televizní stanice ARTE nevšedním způsobem vypráví o československém podnikateli Tomášovi Baťovi, „králi obuvi“, tvůrci světového obuvnického impéria a starostovi Zlína (1923–1932). Zároveň se soustřeďuje i na jeho pokračovatele a sleduje příběh Jana Antonína Bati a Tomáše Bati mladšího, kteří rovněž významně přispěli k rozvoji světového věhlasu firmy.

Tomáš Baťa spolu s bratrem Janem Antonínem a sestrou Annou založil v roce 1894 ve Zlíně obuvnickou firmu Baťa. Postupně z ní vytvořil rozsáhlý komplex zahrnující výrobu, obchod, dopravu, služby a finance. Stal se tak jedním z největších podnikatelů své doby, nicméně hranice Československa se brzy ukázaly být příliš těsné. Začala nejen expanze na zahraniční trhy, ale i zakládání poboček i celých měst na dalších kontinentech.

Snímek reflektuje Baťovy originální metody řízení výroby a obchodu a také jeho systém motivace zaměstnanců (tzv. Baťova soustava řízení). Základním úhlem pohledu je chápání Tomáše Bati jako prvního světového globalisty. Jeho postupy byly v rámci tehdejší úrovně podnikání revoluční a jsou dodnes využívány jako příklady v top managementu. Baťa rozsahem svých aktivit (35 oborů výroby, obchodu, dopravy, služeb a financí) působil na úroveň podnikání v Československu a nízkými cenami svých bot ovlivnil profil tehdejšího spotřebního průmyslu.

Tomáš Baťa spolu s budováním svého továrního areálu dokázal podle svých představ až futuristicky proměnit celé město Zlín. Jeho komplexní vize se spolu s dalšími továrnami a znalostmi z jeho Školy práce šířila do dalších míst v Československu, Evropě, Africe, Indii a Americe. Na tato místa se v dokumentu vypravíme a nevšedním způsobem poznáme jejich vliv na životy tamních obyvatel i jejich dnešní podobu.

Napište nám