Pivovarníci v českých zemích přepsali před více než sto sedmdesáti lety dějiny, jejich nástupci se dnes k tomuto odkazu snaží vrátit. Režie R. Motyčka

Diskuse nad tím, co je to vlastně český folklor, mohou být téměř bezbřehé. Na jednom se ale shodnou snad všichni: Češi jsou národem pivařů. A nestydí se za to. Naopak tento fakt už staletí velebí a dávají zbytku světa na odiv. Před více než sto sedmdesáti lety pivovarníci v českých zemích přepsali pivní dějiny a dali milovníkům piva pivní styl pojmenovaný jako „plzeňské“, který se stal celosvětově nejprodávanějším druhem piva. Globalizace a ekonomické vlivy se podepsaly na tom, že velké pivovary v posledních letech vyrábějí piva, která si jsou vzájemně velmi podobná, a z českého pivního světa se vytratila typická pestrost a rozmanitost. Před pár lety se toto rozhodli změnit lidé, kteří začali vařit pivo v minipivovarech. Do slovníků českých pivařů se tak postupně vrací pojmy jako chuť, hořkost, vůně, ale i tradice, osobitost a unikátní geny, jež čeští, moravští a slezští sládkové zřejmě podědili po předcích. Český folklor tak znovu není jen něčím, co by se dalo označit jako hospodská kultura, ale ožívá díky tomu nejpodstatnějšímu. Tedy díky vědomí, že české pivo je opravdovým originálem.

Česká pivní válka Česká pivní válka

Do kin právě vstoupil film, který se také věnuje dnešnímu tématu.

Svět kolem nás se stále mění. A s ním se mění i naše pivo. Co se skrývá za tradičními pivními značkami v éře globalizace? Co se stane, pokud se tekuté národní dědictví promění v „Eurobier“?

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD HD
ŽánrDokument