Nesvobodné kontroly zaměstnanců v jednom obchodním domě (2012). Režie K. Žalud

Jaká má práva zaměstnanec nadnárodního koncernu? Režisér Karel Žalud se nechal zaměstnat jako uklízeč v obchodním řetězci. Každodenní kontrola batohu ho vyprovokovala ke vzpouře v mezích zákona. Jeho snaha strhnout ostatní zaměstnance k podpisu petice se rychle mění ve frašku a sérii výmluv, proč nemá cenu se o nic snažit. Česká televize přináší v rámci cyklu Ta naše povaha česká dokument Karla Žaluda „Vzpoura na 2. patře.“

Dokument, točený z velké části skrytou kamerou, začíná jako osamělý boj zaměstnance za vlastní důstojnost a rychle se mění v medailon českého poraženectví. Karel Žalud považuje za ponižující, aby byl apriori považován za zloděje, který musí každý den prokazovat, že nic neukradl. Jeho spolupracovníkům je to buď jedno nebo jej opatrně podporují. Nikdo z nich si to však nechce rozházet s vedením prodejny a navíc je svírá pocit, že stejně nelze nic změnit.

Diskuze s kolegy na pracovišti se prolíná s výpovědí psychologa a právníka, kteří považují Žaludův osamělý boj za legitimní a oprávněný. Kromě tématu ponížení je nastolena také otázka, proč jsou za potenciální zloděje považováni pouze řadoví zaměstnanci, nikoli však lidé z managementu podniku.

Autorův boj vrcholí jeho donquichotskou snahou přimět ostatní spolupracovníky k podpisu petice. Otázky lidských práv a důstojnosti narážejí na existenční strach o práci. Dokument vznikl v Tvůrčí skupině Kamily Zlatuškové.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST HD