Jak vidí českou společnost ti, kteří jdou sami proti většině. Existuje v našem národním povědomí respekt k individuálnímu odporu? Jak vnímá většina své „nezdravé jedince“? (2010)

Dokument režiséra Jana Dadáka se věnuje motivům a důsledkům individualismu v české společnosti. Lidé zastávající nepopulární postoje, nezvolili nejlehčí životní cestu. Čelí nepochopení, společenské nepopularitě, nezřídka obětují vztahy k blízkým lidem, zaměstnání, popř. majetek. V krajních případech jsou kriminalizováni, prohlašováni za psychicky nemocné, jsou jim podsouvány falešné motivace. Jsou bílými vránami, ale v tom je většinou i jejich osobní a obecná hodnota.

Jak takoví lidé žijí, jaké pravdy zastávají, čím prošli, v čem jsou charakterově a názorově jiní, že vyčnívají a nevejdou se do zaběhnutých kolejí? Rebelové s příčinou i bez příčiny, jací jsou a jak se jim žije v české společnosti? Existuje v našem národním povědomí vůbec něco jako respekt k individuálnímu odporu či individuálnímu postoji? Je pro nás nehrdiny rebel hrdinou? Nebo jen podivínem? Jak vnímá většina své „nezdravé jedince“, je k nim lhostejná? Rozlišuje, jde-li o postoj morální, racionální, demokratický? Jakých forem nabývá novodobá exkomunikace?

O důvodech a důsledcích osamoceného hájení názoru v dokumentu hovoří filozof a religionista Ivan Štampach, spisovatelka a publicistka Petra Dvořáková, členové České pirátské strany, zastánce alternativní medicíny Dušan Dvořák, ochránce zvířat Michal Kolesár a nezávislý umělec Milan Kozelka.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 ST