Snímek k 105. výročí Jedličkova ústavu přináší příběhy mladých lidí s kombinovaným postižením, kterým pomáhá tzv. Tranzitní program na cestě do života. Režie M. Ryšavý

U příležitosti oslav 105. výročí založení Jedličkova ústavu, režisér Martin Ryšavý a Česká televize připravili dokumentární film s názvem Tudy cesta vede. Ten představí širší veřejnosti život lidí s kombinovaným postižením, a to v jeho specifickém období, které s sebou nese významný prvek změny. Film mapuje přechod ze školy do jiného prostředí, ať už do práce nebo do další fáze života, do samostatného bydlení či zpět domů. Toto období představuje mnoho proměnných a málo jistot, což je náročné jak pro studenty samotné, tak pro jejich rodiče. Film se konkrétně věnuje lidem, kteří studují Tranzitní program v rámci Praktické školy v Jedličkově ústavu, která připravuje žáky na běžný život. Dozvídáme se, co znamená integrace a jak konkrétně v životě lidí s kombinovaným postižením vypadá. Režisér Ryšavý sleduje každodennost několika protagonistů a jejich integraci do společnosti.

Režisér Martin Ryšavý, ve spolupráci s lidmi z neziskové organizace Asistence – která vznik filmu iniciovala – představuje širší veřejnosti život lidí s kombinovaným postižením, a to v jeho specifickém období. Film se věnuje lidem, kteří studují Praktickou školu v Jedličkově ústavu. Praktická škola je v podstatě střední speciální škola připravující žáky na běžný život. Konec studia představuje mnoho proměnných a málo jistot, což je náročné jak pro studenty, tak pro jejich rodiče.

„Film ukazuje, co znamená integrace a jak konkrétně v životě lidí s kombinovaným postižením vypadá. Sledujeme každodennost několika protagonistů a jejich integraci do naší tzv. normální společnosti.“ říká kreativní producentka Alena Müllerová.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2016
 P ST AD HD
ŽánrDokument