Londýnské demonstrace proti sovětské okupaci Československa. Reportážní dokument londýnské redakce ČT.

Dokument obsahuje videozáběry i fotografie z londýnských demonstrací proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Češi žijící ve Velké Británii se nedokázali smířit se sovětskou okupací a jednou z mála možností, jak to dát najevo, byly veřejné protesty. Demonstrovali v centru britské metropole a hledali pomoc proti okupaci Československa jak v samotném roce 1968 nebo 1969 po sebeupálení Jana Palacha, ale taky pravidelně v dalších letech až do pádu normalizačního režimu v roce 1989. Pořad obsahuje i záběry z demonstrace na Trafalgarském náměstí v Londýně z roku 1978, která byla vůbec největší. Vývoj londýnského odporu vůči opresivnímu komunistickému režimu ilustruje na příbězích českých uprchlíků v Británii po roce 1938, 1948 a 1968, a s tím spojenými špionážními hrami StB v Londýně.

Vystupují např.:

Sir John Tusa, bývalý ředitel rozhlasové stanice BBC World Service a syn českých emigrantů po r. 1938

- narozený v Československu v r. 1936 ve Zlíně jako Jan Tůša, emigroval s rodinou v r. 1939 krátce před vypuknutím 2. světové války. Legendární ředitel rozhlasovové stanice BBC World Service v letech 1986-92, moderátor Newsnight na BBC2 od roku 1980, ředitel Barbican Centre v Londýně v letech 1995 - 2007, autor několika knih, nejnovější s názvem 'Making a noise', rytířský titul udělený v r. 2003.

Edward Lucas, britský spisovatel, komentátor deníku The Times a zbitý korespondent při sametové revoluci

- britský spisovatel nar. 1962, autor bestselleru o špionáži 'Nová studená válka' nebo knihy 'Klam: Špioni a lži aneb jak Rusko obelhává Západ', britský korespondent zbitý při sametové revoluci v Praze, komunistická StB na něj vedla složku s názvem 'Times'. Bývalý editor týdeníku The Economist, nyní komentátor britského deníku The Times.

Ruth Drahota, Wintonovo dítě a emigrantka po srpnu 1968

- nar. 1930 do židovské rodiny v Praze. Její rodiče jí poslali do Británie v roce 1939 vlakem, který vypravil Sir Nicholas Winton pro děti z Protektorátu Čechy a Morava. V Británii vystřídala 2 pěstounské rodiny. Vrátila se znovu do Československa po 2. světové válce. Emigrovala opět v roce 1969 po srpnové Moskvou vedené invazi do Československa v srpnu 1968. Stala se jednou z nejbližších přítelkyň Sira Nicholase Wintona.

Antonín Stáně, emigrant po srpnu 1968 a předseda správní rady krajanského střediska Velehrad v Londýně

- nar. 1944 v Praze, vnuk zakladatele českého skautingu Antonína Svojsíka, emigroval v roce 1968 při studiích v Londýně. Pamětník londýnských demonstrací proti sovětské okupaci v 80. letech. Nyní předseda správní rady krajanského střediska Velehrad v Londýně.

Mimi Chanová, roz. Kuttlewascherová, organizátorka pomoci českým uprchlíkům v r. 1968

- nar. v Karlových Varech v r. 1947. Dcera tankového velitele Jana Kuttlewaschera, neteř nejúspěšnějšího českého letece v RAF Karla Kuttlewaschera. Její rodina emigrovala po komunistickém puči. Po sprnové invazi 1968 pomáhala českým uprchlíkům, kteří utekli do Londýna. Nakladatelství Penguin v r. 2007 zařadilo její příběh o integraci do anglické společnosti 'Goodbye, King Wenceslas' do knihy 'Fom There To Here, 16 pravdivých příběhů imigrace do Británie'.

Milada Kuttelwascherová, emigrantka po komunistickém puči 1948 a demonstratka proti invazi 1968

- nar. 1925 ve Velharticích v Československu, po 2. světové válce si vzala tankového velitele Jana Kuttelwaschera, který odešel bojovat proti nacistům do Francouzské cizinecké legie a pak jako příslušník československé armády na Západě. Emigrovat musel v r. 1949 do Anglie znovu. Milada Kuttelwascherová byla členkou správní rady krajanského střediska Velehrad v Londýně, které pomáhalo českým uprchlíkům, zvlášť po r. 1968.

Martin Nicholson, 1. tajemník britské ambasády v ČSSR v letech 1972-75

- nar. 1937 v Rio de Janeiro. V r. 1972 byl vyhoštěný z Moskvy jako britský diplomat v rámci recipročního kroku vůči Velké Británii. V letech 1972 - 75 byl 1. tajemníkem britského velvyslanectví v Praze. StB na něj vedla složku 'Neklan'. Ve své knize pamětí 'Twitching the Iron Curtain In Central Europe and London' popisuje život britského diplomata v normalizačním Československu.

David Hathaway, evangelický kazatel odsouzený za pašování biblí do ČSSR

- nar. 1932 v Londýně. Evangelický kazatel byl v r. 1972 odsouzený na 2 roky za pašování biblí a protirežimních letáků do Československa. O jeho propuštění se v r. 1973 zasadil bývalý britský premiér a vůdce labouristické strany Harold Wilson. Vypukla kvůli tomu kontroverze, protože Wilson navštívil osobně normalizační špičky v Československu a mluvil o tom, že by se na události ze srpna roku 1968 mělo zapomenout.

Napište nám