Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí A. Parma

Obsah dílu

Přehrát vše

V ostravském vydání Křesťanského magazínu se zúčastníme běžecké štafety věřících vedoucí z polského městečka Ketř do Říma. Zavítáme na 16. mezinárodní konferenci partnerských sborů, kterou pořádali ostravští evangelíci a jejíž motto znělo „Ecclesia semper reformenda – církev stále se reformující.“ Do kostela sv. Bartoloměje v Kravařích se vydáme v rámci nového seriálu, v němž vám ukážeme pro Slezsko typické novogotické cihlové svatostánky. Představíme vám osobnost hluboce věřící výtvarnice a zpěvačky Lady Gižové. A na závěr navštívíme Dům pokojného stáří u Panny Marie Frýdecké, jehož klienty svou návštěvou potěšily španělské vysokoškolačky doprovázené členkami organizace Canfranc ze Zaragozy.

Běžecká štafeta z Ketře do Říma

Klikněte pro větší obrázekZačátkem prázdnin se uskutečnil štafetový běh z polského městečka Ketř do Říma. Cestu dlouhou 1500 km zorganizovala skupina sportujících věřících u příležitosti 1050. výročí křtu Polska a 80. výročí narození papeže Františka, ale také jako poděkování za polského papeže Jana Pavla II. V cíli pozvali účastníci štafety současného papeže do Polska na Světové dny mládeže. Přivezli mu také gobelínový obraz Ježíše Krista a knihu vzkazů, přání a modliteb od lidí z Polska a České republiky.

Diecéze ostravsko-opavská: Sportovi, kteří poběží štafetu z polské Ketře do Říma, zahájili přípravu
Opavské Slezsko: Štafeta Ketř – Řím

Konference partnerských sborů

Klikněte pro větší obrázek16. mezinárodní konferenci partnerských sborů pořádal farní sbor Českobratrské církve evangelické v Ostravě. Konala se v prvním srpnovém týdnu za účasti hostů z Ameriky, Velké Británie, Irska a Německa. Bohatý duchovní i kulturní program nabídl řadu podnětů k poznání, co lidi spojuje a čím se mohou vzájemně obohatit. Kromě pravidelných bohoslužeb se konaly například přednášky, koncerty i společné výlety na zajímavá místa v okolí. Týdenní setkání zakončila slavnostní bohoslužba pořádaná ve spolupráci se Slezskou církví evangelickou a. v.

Evangelická církev v Ostravě: Témata konference partnerských sborů Ostrava 2016
Slezská církev evangelická a. v.

Kostel sv. Bartoloměje v Kravařích

Klikněte pro větší obrázekNový seriál o osobité církevní architektuře typické pro Slezsko a dnešní příhraniční Polsko představuje krásu cihlové neogotiky. Jejím hlavním projektantem byl kravařský rodák Josef Seyfried – architekt, stavitel a hudebník, přezdívaný „stavitel chrámů“. Právě tamější kostel byl jeho prvním chrámovým počinem z mnoha dalších sakrálních projektů uskutečněných v těchto krajích. Celý areál vznikl na přelomu 19. a 20. století. Kostel sv. Bartoloměje v Kravařích, který byl vysvěcen v roce 1896, tvoří dodnes dominantu města viditelnou desítky kilometrů.

Farnost Kravaře
Město Kravaře
Beskydy.cz: Kostel sv. Bartoloměje v Kravařích

Výtvarnice a zpěvačka Lada Gižová

Klikněte pro větší obrázekMladá ostravská hluboce věřící výtvarnice Lada Gižová, jejíž vitráže zdobí pravoslavnou kapli sv. Jiří v Ostravě, není jenom výtvarnicí, která své mozaiky tvoří ze střepů a z malých kostiček většinou z pálené keramické hlíny v duchu byzantské mozaiky, je také zpěvačkou. Její repertoár směřuje k byzantským zpěvům realizovaným v triu Chorodia doprovázejícím bohoslužby. Poslední velké Ladino výtvarným dílem je mozaika, která je umístěna na podlaze nově vybudované kapličky Panny Marie v lesích poblíž Lanškrouna.

P-ART-A: Lada Gižová

Charita Frýdek-Místek

Klikněte pro větší obrázekDo Domu pokojného staří u Panny Marie Frýdecké zavítaly v červenci mladé Španělky. Při své pouti na Světové dny mládeže za svatým otcem Františkem se zastavily na severu Moravy. Nešlo jenom o to, aby nabraly síly k další cestě do polského Krakova, ale aby v roce milosrdenství věnovaly svůj čas dobrovolnické činnosti a pomáhaly potřebným. Za doprovodu členek organizace Canfranc ze španělské Zaragozy se i navzdory jazykové bariéře plně věnovaly klientům z frýdecko-místeckého zařízení a zpestřily jim tak jejich všední dny.

Charita Frýdek-Místek: Dům pokojného stáří

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ST HD