Radosti a strasti života víry. Uvádí A. Parma

Obsah dílu

Přehrát vše

V ostravském vydání Křesťanského magazínu si připomeneme odkaz studenta Jana Zajíce, s Biblí v ruce se vydáme do Svaté země, v seriálu o dřevěných kostelech na Moravě a ve Slezsku se zastavíme v Hodslavicích, v Novém Hrozenkově navštívíme Charitu Svaté rodiny a do Ostravy vás pozveme na setkání pracovníků salesiánských médií.

Jan Zajíc

Klikněte pro větší obrázekPo Janu Palachovi se před třiačtyřiceti roky v Praze upálil student Jan Zajíc, rodák z Vítkova, kde je také pohřben. I po desítkách let si odkaz obou mladých lidí připomínají všechny generace od pamětníků dnes už seniorského věku až po generaci nejmladší. Čin obou Janů budí řadu zneklidňujících otázek a u mnoha lidí také pochybností. Jak naložil národ s odkazem dvou mladých hrdinů? A byl vůbec hoden tak velkých činů? Měli tito mladí lidé z křesťanského úhlu pohledu právo obětovat své životy? Řada odpovědí zazněla na letošní pietní slavnosti ve Vítkově, které se zúčastnil také autor Zajícova náhrobku Olbram Zoubek. Současným zástupcům města stejně jako Nadaci Jana Zajíce velmi záleží na tom, aby odkaz studenta z roku 1969 nebyl promarněn, aby se k němu dnešní mladí lidé hlásili a rozvíjeli ho.

Vítkov
VOŠ a SPŠ Šumperk
Olbram Zoubek

Svatou zemí s Biblí v ruce

Klikněte pro větší obrázekKaždým rokem jsou pořádány desítky zájezdů do Izraele. Lidé poznávají nejen cizí krásnou krajinu, ale na každém kroku si mohou uvědomovat, jak evropská civilizace vyrůstala z židovsko-křesťanských kořenů zapsaných v Bibli, v historii a památkách této malé země. Je dobře, když jsou poutníci provázení předním českým odborníkem na hebrejistiku a Starý zákon docentem Tomášem Novotným z filozofické fakulty Ostravské univerzity a specialistou na historii a současnost Blízkého východu Danielem Haslingerem. Potom jména David, Samuel, Herodes, Ježíš i místa na břehu Genezaretského jezera, Masada, Kumrán, Mrtvé moře, Zeď nářků, Via Dolorosa, Boží hrob nebo Betlém přestávají být písmeny, ale žijí a něco, možná v nás zasutého, oživují.

Tomáš Novotný
Daniel Haslinger

Modlitba dřeva – Hodslavice

Klikněte pro větší obrázekVesnice Hodslavice při silnici z Nového Jičína do Valašského Meziříčí patří k těm významným. V samotném centru stojí její nejstarší a nejpamátnější budova, krásný dřevěný kostel sv. Ondřeje, který se svými pozdně gotickými architektonickými prvky patří k nejstarším na Moravě. Nejstarším a nejcennějším předmětem z kostela je socha Panny Marie s Ježíškem, tzv. Hodslavská madona (1400 - 1420). Její osud byl dramatický. Zloději ji ukradli, ale ve Vídni byla znovu nalezena a vrácena domů. Dnes je nad oltářem umístěná její přibližná kopie, protože originál je uschován v bezpečí. Unikátní je i kamenná křtitelnice. Je vytesána do podoby, jakou měly pozdně gotické mešní kalichy. Interiér kostela je bílý. Neméně významná je i skutečnost, že se zde v roce 1798 narodil významný český historik František Palacký, jehož otec Jiří Palacký zde učil na místní evangelické škole.

Hodslavice
Římskokatolická farnost Hodslavice
Muzeum Novojičínska

Charita Svaté rodiny

Klikněte pro větší obrázekVelké Karlovice, Nový Hrozenkov, Halenkov, Vranča jsou půvabné názvy beskydských vesniček v údolí Vsetínské Bečvy. S nimi je spojený život lidí, kteří tady odedávna žili a dosud vysoko v horách žijí navzdory věku i obtížně přístupným terénům. Přežívat zimu jim obětavě pomáhají lidé z Charity Sv. rodiny z Nového Hrozenkova, a to většinou v jejich domácím prostředí: odhazují jim cestu, nosí nákupy i vodu, štípou dříví apod. Pokud není zbytí, snaží se pracovníci charity vytvořit drsným horalům seniorského věku stejně domácké prostředí v charitním domě. Odtamtud se pak obyvatelé samot na jaře vracejí zase do svých chalup.

Charita Svaté rodiny

Dobré zprávy v médiích

Klikněte pro větší obrázekZcela jedinečný prostor patří v současném mediálním světě médiím křesťanským, a to především v jejich důsledně křesťanském stanovisku při zprostředkovávání pozitivních hodnot, duchovním přínosu a zaměření na šíření dobrých zpráv. Rozhlasovému a televiznímu vysílání se po obsahové i technické stránce v řadě zemí intenzivně věnují salesiáni. V souladu s charakteristikou svého řádu dávají při tvorbě programu i v jeho určení velký prostor mladým lidem. Salesiánská média se vzájemně podporují a svou činnost také koordinují. V březnu se sešli jejich pracovníci z rádií, televizí a nových médií na čtyřdenní pracovní schůzce v Ostravě. V přátelské pospolitosti si vyměňovali zkušenosti a poznávali výsledky své práce, ale také se společně modlili a celebrovali mši svatou.

Salesiáni
TV Noe

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST