Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

V Křesťanském magazínu nabídneme rozhovor se známým exorcistou Eliasem Vellou, který před nedávnem navštívil želivský klášter a také přineseme reportáž ze setkání mladých ve Vsetíně s názvem Multicamp. S farářem Markem Dundou se podíváme, o co všechno se ve Vranově nad Dyjí a jeho okolí stará farní tým FATYM, který si letos připomněl už 15 let své existence. Představíme hudebníka a minoritu Adama Wolného a v souvislosti s nadcházejícím svátkem svatého Martina si u Svatomartinského vína popovídáme o tom, kdo byl svatý Martin. Na závěr je připraven fejeton Hany Pinknerové „Svatební“. Pořadem provází Petra Oppeltová.

Elias Vella v želivském klášteře

režie: Michaela Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázekV želivském klášteře se konal týden modliteb, meditací a klidu. Duchovní cvičení přijel do Česka vést jeden z nejznámějších exorcistů a prezident Diecézní komise pro satanismus a okultismus – Elias Vella. Otec Elias Vella sa narodil 28. 2. 1941 na Maltě v St. Paul's Bay. Je členem řehole františkánů. V roce 1965 ukončil studium teologie na Lateránské univerzitě v Římě a po studiu přednášel teologii v semináři. Nyní je dvanáctým rokem hlavním exorcistou své diecéze a zároveň presidentem Diecézní komise pro okultismus a satanismus. Je autorem mnoha knih na různá témata duchovního života. Většinu času tráví na cestách po celém světě, vede exercicie a semináře převážně na téma vnitřní uzdravení. Z jeho knih vyšly v češtině např. Ježíš – Lékař těla i duše, Duch svatý – Pramen Života, Svatost je pro každého, Zakotvit svůj život Bohu nebo nově (r. 2009) O Satanovi.

V příspěvku účinkují: Elias Vella, Jáchym Jaroslav Šimek – farář, farnost Želiv

Exorcismus na Wikipedii

Multicamp

režie: Michaela Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázekSexuální chaos a vše s ním spojené, to bylo hlavním tématem letošního setkání mladých z Křesťanských sborů, kteří se sjeli do Vsetína na Multicamp. Na pětidenní akci se zamýšleli nad vztahy mezi partnery, rodinou a sexualitou v moderní době.

V příspěvku účinkují: Petr Húšť – organizátor Multicampu, Dave Patty – lektor

Multicamp

Fatym

režie: Michaela Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázekPodobně aktivní farní tým jako ten ve Vranově nad Dyjí byste v pohraničí hledali těžko. Několik kněží, jáhnů, katechetek a dalších spolupracovníků se tu stará o vydávání časopisu, provozuje vlastní internetovou televizi, organizuje lidové misie a dokonce si adoptovali i opuštěnou farnost na severu Čech.

V příspěvku účinkují: Marek Dunda – farář, farnost Vranov nad Dyjí, moderátor Fatymu, Jan Richter – farář, člen Fatymu, Milan Plíšek – farář, člen Fatymu

Fatym

Seznamte se: Adam Wolny – zpěvák, skladatel, minorita

režie: Michaela Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázekJako zpěvák, kytarista a spoluautor stojí za jedním z nejzajímavějších alb moderní křesťanské hudby, která u nás byla v posledních letech vydána. S Adamem Wolnym jsme se vydali do nahrávacího studia, kde toto album vznikalo, i do minoritského kláštera v Brně, kde se věnuje pastoraci a práci s mládeží.

Minorité v Brně

Kdo to byl svatý Martin

režie: Michaela Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázekTaké si kdykoliv během roku rádi dáte červené nebo bílé víno? Mladé svatomartinské, které zraje ve sklepích pouze několik týdnů, se otevírá každoročně 11. listopadu. O svatomartinské tradici si můžete vše podstatné přečíst v nové brožurce, kterou vydal František Odehnal, mimo jiné i autor publikace Poutní místa Moravy a Slezska.

V příspěvku účinkují: Jiří Bartoš – farář a děkan, farnost u kostela sv. Mikuláše ve Znojmě, Marek Špalek – vinař

Martin z Tours na Wikipedii
Svatomartinské víno na Wikipedii

Jak to vidím já

Fejeton Hany Pinknerové – Svatební

režie: Lenka Pospíšilová

Klikněte pro větší obrázekMožná se mi tak do roka, dvou vdá dcera. Zamilovala se, zasnoubila se, a tak se zdá, že to ke svatbě nevyhnutelně směřuje. Občas ji přistihnu, jak si v časopisech prohlíží svatební šaty, závoje a střevíčky, sní nad kyticemi a prstýnky. Onehdy na internetu objevila jakési svatební plánovací diáře a rozumovala, jsou-li praktické. Se snoubencem se prý bavili o tom, v jakém kostele si slíbí věrnost až do smrti, a rozhodli se pátrat po nějakém krásném a k tomu obřadu zvlášť vhodném místě. A to ještě není všechno! Vím, že se svědomitě připravuje na manželství, aby se svému vyvolenému líbila. Naučila se vařit, pečovat o domácnost a dbá i o sebe. Chce pro něj být tou nejkrásnější, a tak si pečlivě upravuje účes, nevyšla by v pokecaném tričku nebo v pomačkané sukni. Její láska ji vede i k větší poctivosti v práci. Touží být pro svého milého tou nejlepší ve všech ohledech.

Já myslím, že se strašně těší, až budou spolu. Zdá se mi, že každé jejich společné setkání v ní tuto touhu prohlubuje. Všechno ve svém životě směřuje k budoucnosti s ním, s tím, kterému slíbila, že se za něj jednou vdá. Jiní muži ji nezajímají, protože si už vybrala. Má oči jen pro něj a chce se líbit jenom jemu. Je to krásné. Když tak pozoruju její rozechvělé přípravy, napadá mne, že jsme na tom v jistém smyslu stejně. Také já svůj život směřuju k věčnosti s Kristem, svým nebeským ženichem. Chci být pro něj čistou, krásnou a dokonalou nevěstou. Tou nejkrásnější, protože on si to zaslouží.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST