Radosti a strasti života víry. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

V dalším vydání Křesťanského magazínu přineseme reportáž z 5. ročníku Národního týdne manželství, jehož mottem byla věta „Věrnost není slabost“, podíváme se do Tasova – rodiště kněze a básníka Jakuba Demla, kde si před týdnem připomněli 50 let od jeho úmrtí, a vydáme se také do Pardubic na Salesiánskou školu animátorů. Představíme novou leteckou linku z Brna do Říma, prozradíme, komu poslouží výtěžek sbírky „Dny Bible 2010“ a o největším nezávislém křesťanském serveru u nás – „ChristNetu“ si popovídáme s jeho spolupracovníky. Také vás seznámíme se zajímavou osobností – Tomášem Zdechovským a na závěr si poslechneme fejeton Vlastimila Fürsta s názvem „Nenažraný kos“. Pořadem provází Petra Oppeltová.

Národní týden manželství

režie: Lenka Pospíšilová

Klikněte pro větší obrázekKaždoročně na svatého Valentýna začíná u nás Národní týden manželství. Mottem letošního 5. ročníku byla věta: „Věrnost není slabost“. NTM vytváří prostor, kde si můžeme připomenout, že spokojené manželství není samozřejmost, ale vztah, který bychom měli rozvíjet. NTM je také příležitost pro ty, jejichž cílem je pracovat na rozvoji a kvalitě manželství v ČR. Myšlenka organizování Národního týdne manželství je iniciativa otevřená všem, kdo si myslí, že manželství je dobrá věc.

V příspěvku účinkují: Petr Činčala – hlavní koordinátor Národního týdne manželství, Martina Šípková – vedoucí mateřského centra Jablíčko v Jablonci nad Nisou, Markéta Puzrlová – manažerka pro koordinaci rodinné politiky v Jablonci nad Nisou, Marta Tauchmannová – ředitelka centra Vikýř v Jablonci nad Nisou, Vít Janků – ředitel Centra pro rodinu v Brně, Jan Zajíček – předseda Centra pro rodinu v Ostravě.

www.tydenmanzelstvi.cz

50. výročí úmrtí Jakuba Demla

režie: Petr Baran

Klikněte pro větší obrázekJakub Deml byl český kněz, básník a spisovatel. V jeho rodišti – Tasově na Třebíčsku si připomněli 50 let od jeho úmrtí. V místním kostele se sloužila mše, vystavovaly se fotografie z jeho života a také se hodně četlo z básníkova díla.

V příspěvku účinkují: Pavel Posád – biskup českobudějovický, Pavel Kryl – farář v Tasově

Jakub Deml na Wikipedii

Salesiánská škola animátorů

Klikněte pro větší obrázekJak dobře vést kroužek či pomáhat v oratoři, jak připravit dobrý tábor nebo jak vést spolčo v salesiánském stylu? Na tyto a mnohé další otázky hledali odpovědi mladí salesiánští spolupracovníci, kteří se minulý víkend sešli v Pardubicích. Tříletý formační a vzdělávací program – „Salesiánskou školu animátorů“ zde pořádala salesiánská asociace Dona Bosca.

mladez.sdb.cz/animatori-informace

Nová letecká linka Brno-Řím

režie: Michaela Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázekNa blahořečení svatého otce Jana Pavla II., které se uskuteční na začátku května v Římě, se chystají i stovky poutníků z Česka. Cestu by jim měla usnadnit nová letecká linka z Brna na římské letiště Fiumicino. První letadlo odstartuje z Tuřan 27. března 2011.

V příspěvku účinkují: Jiří Filip – obchodní ředitel Letiště Brno, Jiří Mihola – vedoucí cestovní kanceláře

www.airport-brno.cz
www.viapetrov.cz

Dny Bible 2010

režie: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázekPro nás Evropany je dnes už naprostou samozřejmostí, že si můžeme přečíst Bibli a navíc volit mezi několika různými překlady. Ale jsou jazyky, především v Africe, do kterých dosud Bible přeložena nebyla. Proto je dobře, že už po osmnácté zorganizovala Česká biblická společnost Dny Bible, sbírku, která je určena právě k těmto účelům. Letos uspořádala Česká biblická společnost sbírku i na tisk a distribuci biblí pro Haiti – zemi, která prožila ničivé zemětřesení s katastrofálními následky.

V příspěvku účinkuje: Martina Belatková – Fundraising a Public relations ČBS

www.dumbible.cz

ChristNet

režie: Michaela Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázekNejvětší nezávislý křesťanský server u nás ChristNet letos slaví jedenácté narozeniny. Projekt, u jehož zrodu stála parta brněnských nadšených studentů, si postupně našel své čtenáře po celé republice i v zahraničí. Jeho redaktoři se nebojí pokládat nepříjemné otázky ani nejvyšším představitelům církve nebo reagovat na kontroverzní události otřásající křesťanským světem.

V příspěvku účinkují: Jan Kirschner – výkonný vedoucí ChristNetu, Vít Luštinec – redaktor a editor ChristNetu, Hana Farná – komentátorka ChristNetu

www.christnet.cz

Seznamte se – Tomáš Zdechovský

režie: Michaela Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázekKdyž vydá básnickou sbírku, v knihkupectvích se po ní jen zapráší. Jeho verše jsou o citech, o přátelství, o životě a oslovují hlavně mladé. Jeho styl bývá označován za nový katolický proud v poezii. Tomáš Zdechovský na sebe ale nestrhává pozornost jen jako básník, věnuje se zároveň novinařině, heraldice nebo tvorbě politických kampaní.

V příspěvku účinkují: Tomáš Zdechovský – básník a novinář, Eva Fruhwirtová – kamarádka, členka Přátel tichého dotyku

Tomáš Zdechovský na Wikipedii

Jak to vidím já

Fejeton Vlastimila Fürsta – Nenažraný kos

Klikněte pro větší obrázekKdyž byli naši kluci ještě malí, upevnili jsme na okno od kuchyně krmítko pro ptáčky. Mezi těmi malými zpěváčky se objevil i jeden nenažraný kos. Když se dostal do krmítka, zobal tak dlouho, až vyzobal všechno, co tam bylo. Po nějaké době už byl tak tlustý, že mu dělalo problém létat. Jednou jsme se vraceli ze sáňkování, když vtom se z oblohy jako stín snesla poštolka a ve svých pařátech odnesla právě toho tlustého kosa. Nestihl už ani naposledy zapískat. Na zem spadlo jen pár černých pírek. Kluci z toho byli celí špatní a já se jim pokoušel vysvětlit, že ten kos doplatil na svoje sobectví. Kdyby se dělil, možná by poštolce uletěl.

Proč na to vzpomínám? Mám pocit, že se naše společnost mění v hejno takových nenasytných kosů, kteří nemají nikdy dost. Čas letí, my hromadíme a hromadíme. Jsme jako pes, který se honí za svým vlastním ocasem. Přitom nám nedochází, že pro samu práci vlastně ani nemáme čas užít si toho, kvůli čemu jsme stále v jednom kole. Příběh nenasytného kosa dává za pravdu slovům apoštola Pavla, který ve svém dopise do Říma píše – dát se vést sobectvím znamená smrt. Dát se vést duchem je život a pokoj. Naším bohem se stalo vlastnění. A tak i na naši adresu Pán Ježíš říká: co prospěje člověku, získá-li celý svět, ale ztratí svůj život? Nezapomeňme v tom neustálém spěchu na to, že tu nejsme kvůli hromadění, ale proto, abychom žili.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST