Události

8. listopad 2021

54 minut

8. listopad 2021

Obsah dílu

Ustavující schůze sněmovny — První schůze nové sněmovny — Složení nové sněmovny — Priority vládní koalice — Smlouva o vládě — Volby vedení sněmovny — Spor o vedení sněmovny — Cestování do USA — Situace na letištích — Kemel s novou deskou i knihou — Testování na školách — Výsledky testování — Počty nakažených — Scénáře dalšího vývoje — Zpřísňování opatření — Vyjádření Jiřího Písaříka — Těžká situace odběratelů — Dodavatelé poslední instance — Pomoc radnic — Migranti na polských hranicích — Vyznamenání pro Jana Cimického — Soud EU o Turówu — Pokles výroby i nezaměstnanosti — Rozpad ústecké koalice — Útok nožem v Cannes — Schválený rozpočet Izraele — Propojení české a polské dálnice — Mezinárodní strojírenský veletrh — Samosběr jablek — Krádež kolejí — Vzpomínka na umučené kněze

Části dílu

00:36
Ustavující schůze sněmovny
  Začala ustavující schůze sněmovny. Poslanci se v novém povolebním složení vrátili do jednacího sálu zhruba po měsíci. Jako první složili ústavou předepsaný slib, aby se tak nově zvolení zákonodárci mohli naplno ujmout svého mandátu.
  01:21
  První schůze nové sněmovny
   Živý vstup Lindy Bartošové.
   04:11
   Složení nové sněmovny
    Složení sněmovny se obměnilo víc než z poloviny. Pokračovat bude devadesát osm dosavadních poslanců; šedesát šest jich ve volbách neuspělo a další vůbec nekandidovali
    05:00
    Priority vládní koalice
     Ještě před zahájením ustavující schůze, podepsali předsedové pěti stran vládní koaliční dohodu. Na dokumentu se zástupci koalice SPOLU a PirátiSTAN dohodli minulý týden.
     08:17
     Smlouva o vládě
      Rozhovor s Petrem Fialou.
      11:07
      Volby vedení sněmovny
       Poslanci si na ustavující schůzi zvolí kompletní nové vedení dolní parlamentní komory. V něm má podle předběžné dohody stran pětikoalice zasednout sedm lidí - kromě předsedy i hned šest dalších místopředsedů.
       13:46
       Spor o vedení sněmovny
        Rozhovor s Petrem Fialou.
        16:03
        Cestování do USA
         Po dvaceti měsících se Spojené státy otevírají cestujícím ze zahraničí. Ode dneška mohou do USA cestovat ti, kteří jsou očkovaní a prokážou se negativním testem.
         18:20
         Situace na letištích
          Živý vstup Davida Miřejovského.
          20:00
          Kemel s novou deskou i knihou
           Už třicet let přispívá Miroslav Kemel do českých deníků satirickými kresbami, kterými komentuje politické dění. Teď mu vychází nová kniha karikatur, ale také už čtvrté hudební album.
           22:27
           Testování na školách
            Školy v epidemicky nejvíc zasažených okresech otestovaly žáky na covid; zopakují to ještě příští pondělí. Další kola antigenních testů už ministerstvo zdravotnictví neplánuje.
            24:52
            Výsledky testování
             Česká televize oslovila hygienické stanice v osmi okresech, ve kterých se minulý týden testovalo ve školách. Po kontrolních testech PCR v jednotlivých okresech zaznamenaly od dvanácti do osmadevadesáti případů.
             25:16
             Počty nakažených
              Výsledky testování ve školách, které proběhlo už prvního listopadu a tehdy jen v osmi okresech, ministerstvo ani po týdnu nezveřejnilo. Celkem ale za minulý týden laboratoře potvrdily přes 53 tisíc nově nakažených.
              27:14
              Scénáře dalšího vývoje
               Počty nově pozitivních i hospitalizovaných podle ministerstva dál porostou. Tento týden by mohly dosáhnout až 15 tisíc. Počítají s tím scénáře dalšího vývoje. Klíčová bude rychlost šíření nákazy.
               28:22
               Zpřísňování opatření
                Počet nakažených v Německu je nejvyšší od vypuknutí pandemie. Stejně je na tom Rakousko. Tam ode dneška platí zákaz vstupu pro neočkované do barů, kaváren nebo na kulturní a sportovní akce.
                30:01
                Vyjádření Jiřího Písaříka
                 Majitel Bohemia Energy Jiří Písařík poprvé od ukončení činnosti své společnosti vystoupil na veřejnosti. Na tiskové konferenci mimo jiné zkritizoval postup bank, které podle něj mohly firmu zachránit.
                 31:05
                 Těžká situace odběratelů
                  Vedení Bohemia Energy dnes kritizovalo režim dodavatele poslední instance i regulátora trhu a vládu, že lidem nepomohli. To, že se klientům skokově zvýší ceny, prý nečekali.
                  34:14
                  Dodavatelé poslední instance
                   374 tisíc klientů Bohemia Energy jako dodavatel poslední instance převzal ČEZ. Innogy zhruba 240 tisíc, E.ON necelých 200 tisíc. PRE se ujalo necelých 70 tisíc zákazníků a Pražská plynárenská zhruba 40 tisíc.
                   35:18
                   Pomoc radnic
                    Klientům Bohemia Energy se snaží pomoct i radnice a krajské úřady. Třeba Mladá Boleslav dnes schválila poskytnutí bezúročné půjčky pro seniory nebo samoživitele, kterým stouply zálohy.
                    37:03
                    Migranti na polských hranicích
                     Stovky migrantů se pokusily překonat bariéru z žiletkového drátu na bělorusko-polské hranici u přechodu Kuźnica. Polští pohraničníci, vojáci a policisté jim v tom zabránili. Podle Varšavy jde o dosud nejmasovější pokus přes pomezí nelegálně přejít.
                     37:50
                     Vyznamenání pro Jana Cimického
                      Psychiatr Jan Cimický by podle premiéra Andreje Babiše neměl dostat státní vyznamenání, o kterém koncem října rozhodl prezident Miloš Zeman. Předseda vlády ke jménům též připojuje podpis. Informace o praxi doktora Cimického označil premiér pro Deník N za šokující a prezidentovi pošle dopis se svým stanoviskem.
                      38:22
                      Soud EU o Turówu
                       Živý vstup Lukáše Dolanského.
                       39:56
                       Pokles výroby i nezaměstnanosti
                        Tuzemský průmysl se znovu propadl. Podle aktuálních dat statistiků to bylo v září oproti loňsku o čtyři procenta. Úřad práce dnes zveřejnil i nová data o nezaměstnanosti.
                        42:26
                        Rozpad ústecké koalice
                         Vládnoucí koalice v Ústí nad Labem ztratila většinu - na funkci radních rezignovali tři zástupci hnutí PRO Ústí. Důvodem byl spor o zřízení kanceláře městského architekta.
                         43:18
                         Útok nožem v Cannes
                          Útočník ve francouzském Cannes napadl nožem policistu. Ten vyvázl bez zranění díky neprůstřelné vestě. Důvody útoku zatím úřady neznají.
                          43:39
                          Schválený rozpočet Izraele
                           Velké vítězství izraelské vlády Naftaliho Beneta. Nesourodé koalici osmi stran se podařilo prosadit státní rozpočet a obhájit tak svou existenci.
                           46:01
                           Propojení české a polské dálnice
                            Polská rychlostní silnice S3 dorazila k hranicím s Českem nedaleko Lubawky. Jenže česká dálnice D11, která se na ni má napojit, je u Jaroměře a k hranici v Královci jí chybí ještě víc než 40 kilometrů.
                            48:23
                            Mezinárodní strojírenský veletrh
                             Živý vstup Michala Čejky.
                             50:05
                             Samosběr jablek
                              I když vrcholky hor už pokrývá sníh a vše se tam připravuje na zimní sezonu, sadaři v nížinách se ještě na poslední chvíli snaží sklidit ovoce, které zůstalo na stromech. Třeba v Libčanech na Královéhradecku zvou lidi, aby jim s tím pomohli a jablka si natrhali sami.
                              51:45
                              Krádež kolejí
                               Krádež železničních kolejí na Karvinsku. Celkem jednatřicet metrů kolejnice někdo odřezal z dlouhodobě nepoužívané vlečky OKD. Odpálili ji zřejmě autogenem. Policisté předběžně vyčíslili škodu na pětapadesát tisíc korun.
                               52:08
                               Vzpomínka na umučené kněze
                                Živý vstup Josefa Kvasničky.
                                Přehrát celé video
                                Stopáž54 minut
                                Další díl
                                9. listopad 2021

                                Přehled dílů

                                Stopáž54 minut

                                25. květen

                                Headlines — Střelba na americké škole — Střelba ve škole a držení zbraní — Debaty o držení zbraní v USA — Příspěvek rodinám kvůli růstu cen — Průměrné zvyšování důchodů v r. 2022 — Hádky o platy ve státní sféře — Válka na Ukrajině — Ruská taktika v bojích na Ukrajině — Odchod před válkou do Ruska — Eurokomise o sankcích a ropě — Zemědělské dotace — Prodaná nevěsta v režii Alice Nellis — Budování dalšího stanového města — Příspěvky pro země pomáhající uprchlíkům — Opičí neštovice v Česku — ČEZ výrazně zdražuje — Kontrola pomůcek u jezů k záchraně života — Střelba v Texasu — Přípravy na útok a motiv pachatele — Případy střelby ve školách — Studenti z Česka na amerických školách — Bezpečnost na školách v USA — Schůzka předsedů Senátu a sněmovny — Covidové večírky v Downing Street — Pokuta za vyhrožování exministru Vojtěchovi — Energetické novinky schválené vládou — Plány na nové armádní centrum — Turecký ministr v Izraeli — Den pohřešovaných dětí — Odložená rekonstrukce mostu — Česká družice s Hurvínkem — Škody po páteční bouři v lesích — Péče o zdraví lidí bez domova — Osud vysílače v Topolné — České ne(úspěchy) ve filmových Cannes

                                25. 5. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                25. květen

                                Ve znakovém jazyce

                                25. 5. 2022 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                24. květen

                                Ruská invaze — Tři měsíce války na Ukrajině — Válka na Ukrajině — České zbraně pro Ukrajinu — Platy státních zaměstnanců — Odvolání ředitelky Cermatu — Navalnyj o Putinovi — Déšť a vítr v Česku — Důvěra v českou ekonomiku — Nový seriál o Čtyřlístku — Plné uprchlické kapacity v Praze — Tým poradců prezidenta — Zdražování nemovitostí v ČR — Návrat vody do šumavské krajiny — Riziko opičích neštovic — Hlášený výskyt opičích neštovic — Ocenění vojáků v aktivní záloze — Povinné přimíchávání biosložky — Útlak Ujgurů v čínském Sin-ťiangu — Peníze od pojišťoven — Cesta nadměrného nákladu — Osm let vězení pro Dušana Kováčika — Vstup do ozbrojených sil Ukrajiny — Málo řidičů — Platby za odpad na horách — Koncert obětem heydrichiády — Nový zákon o dostupném bydlení — Nový vodní kanál — Senioři čtou pohádky dětem — Konec jedné éry v New Yorku — Vzácný hrob na Chomutovsku — Shakespearovské slavnosti

                                24. 5. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                24. květen

                                Ve znakovém jazyce

                                24. 5. 2022 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                23. květen

                                Válka na Ukrajině — Doživotí za vraždu civilisty — Obrana severodoněcké oblasti — Utečenci z Mariupolu v Česku — České raketomety v bojích na Ukrajině — Ukrajinské děti v českých školách — Kompenzace rodinám za inflaci — Mzdy v Česku — Bidenův vzkaz Číně — Polsko vypovědělo smlovu o plynovodech — Prodej zdevastované historické budovy — Stíhání exministra vnitra Františka Kincla — Výprava do Stínadel — České sankce vůči Rusům — Ruské firmy v Česku — Bouřky a déšť v části Česka — Čekání na zákrok — Zdražování půjček na bydlení — Průměrné úrokové sazby u hypoték a repo sazba — Uskromnění při stavbě domu — Velké cvičení finské armády — Opičí neštovice v dalších zemích Evropy — ŘSD a kyberútok — Další noc na nadráží — Růst nákladů u sportovišť — Lounsko po bouřkách — Čech vítězem mezinárodní fotografické soutěže — 50 let Želivky — Majáles v Českých Budějovicích — Kauza údajně ztracených dětí — Starbucks odchází z Ruska — Pomoc navzdory vlastnímu handicapu — Kolaps dopravy v Havířově — Nejkrásnější knihy roku

                                23. 5. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                23. květen

                                Ve znakovém jazyce

                                23. 5. 2022 na ČT24

                                Události na sociálních sítích

                                Napište nám