55 minut

21. únor 2020

Obsah dílu

Debata o hypotékách ve sněmovně — Přístupnější bydlení a pravidla bank — Omezení pro hypotéky — Snazší přístup k hypotékám — Vyjednávání o rozpočtu EU — Opatření proti koronaviru — Koronavirus pod mikroskopem — Opravy dálnice D1 v úseku Praha-Brno — Vliv Ruska na volby amerického prezidenta — Verdikt v kauze premiérova výroku — Dva roky od vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírové — Výročí vraždy slovenského novináře a jeho partnerky — Kampaň aktivistů Za slušné Slovensko — Chřipková epidemie v Česku — Ivan Wernisch v monografii Petra Hrušky — Vyšetřování útoku v Hanau — Nehody na středočeských tratích — Psychiatrická nemocnice bez ředitele — Vloupání do domů ve středních Čechách — Nedostatek policistů napříč Českem — Kde chybějí policisté — Testování služebny bez policistů — Dny před podpisem mírové dohody v Afghánistánu — Elektřina z vodních elektráren — Vyjednávání o rozpočtu EU — Pojištění zvířat proti nákaze — Omezení pro turisty a běžkaře v lesích na Šumavě — Volby íránského parlamentu — Výročí umučení kněze Josefa Toufara — Finální opravy Negrelliho viaduktu — Oprava zámku ve Vranově nad Dyjí — Ředitelkou mateřské školy v praxi — Neúspěšné přepadení polské večerky — Bezplatná pomoc seniorům

Části dílu

00:37
Debata o hypotékách ve sněmovně
  Větší pravomoci pro centrální bankéře omezovat poskytování hypoték – téma, kterým se znovu zabývali poslanci. Ke společné debatě s akademiky a bankéři vyzval sněmovní rozpočtový výbor.
  01:17
  Přístupnější bydlení a pravidla bank
   Kvůli hypotečnímu trhu se hodlá s guvernérem ČNB sejít také premiér Babiš. Řešit chce úvěrovou politiku bank – s ohledem na dostupnost bydlení.
   04:27
   Omezení pro hypotéky
    V současnosti platí omezení pro hypotéky jen jako doporučení České národní banky. Finanční instituce je ale zpravidla dodržují.
    05:16
    Snazší přístup k hypotékám
     Hostem Událostí je ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (nestr. za ANO).
     07:46
     Vyjednávání o rozpočtu EU
      Živý vstup zpravodaje Lukáše Dolanského.
      10:14
      Opatření proti koronaviru
       Mimořádná opatření kvůli koronaviru vyhlašuje Jižní Korea. Počet nakažených tam stoupl na 208. I v Číně počet nových případů znovu vzrostl – celkem jich je 75 a půl tisíce, stovky nemocných hlásí věznice v Chu-peji.
       11:01
       Koronavirus pod mikroskopem
        Vědci zveřejnili nové fotografie koronaviru. Pohled elektronovým mikroskopem ukazuje desítky částic viru na povrchu buněk pacienta. Nasnímal je Národní institut alergií a infekčních chorob v americké Montaně.
        11:21
        Opravy dálnice D1 v úseku Praha-Brno
         Už zítra se po zimě začnou vracet dělníci na dálnici D1. Letos bude omezený provoz na třetině trasy mezi Prahou a Brnem.
         12:23
         Vliv Ruska na volby amerického prezidenta
          Rusko chce podle amerických médií pomoci Donaldu Trumpovi ke znovuzvolení. Tajné služby to měly minulý týden sdělit zástupcům Kongresu. Deník New York Times uvedl, že zprávu kritizoval sám prezident – podle něj toho využijí demokraté.
          12:47
          Verdikt v kauze premiérova výroku
           Andrej Babiš se nemusí omlouvat za výroky o tom, že je Transparency International zkorumpovaná. Rozhodl Krajský soud v Praze.
           14:56
           Dva roky od vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírové
            Slovensko si připomíná dva roky od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Po celé zemi se konaly pietní akce.
            15:37
            Výročí vraždy slovenského novináře a jeho partnerky
             Živý vstup redaktorky Veroniky Gecové.
             16:53
             Kampaň aktivistů Za slušné Slovensko
              Kromě vzpomínkových akcí organizuje iniciativa Za slušné Slovensko i mobilizační kampaň před parlamentními volbami, které budou příští sobotu.
              18:55
              Chřipková epidemie v Česku
               Epidemie chřipky v Česku pozvolna ustupuje. Lékaři evidují 1422 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Za poslední týden ubylo pacientů o 11 procent.
               19:14
               Ivan Wernisch v monografii Petra Hrušky
                Ivan Wernisch – básník, překladatel, laureát Ceny Franze Kafky. Jeho život a dílo představil v nové monografii Daleko do ničeho Petr Hruška.
                22:32
                Vyšetřování útoku v Hanau
                 Ozbrojené hlídky před mešitami a posílení policejních hlídek na dalších klíčových místech Německa. Jeden z důsledků tragédie v Hanau. 43letý muž tam zastřelil 9 lidí, svou matku a nakonec sám sebe.
                 24:49
                 Nehody na středočeských tratích
                  Vstupy Andrey Grubnerové a Veroniky Skřivanové.
                  27:40
                  Psychiatrická nemocnice bez ředitele
                   Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přijel do Havlíčkova Brodu, aby vysvětlil odvolání šéfa tamní psychiatrické nemocnice Jaromíra Maška. K jednání ho vyzvali primáři a další zaměstnanci kliniky.
                   30:02
                   Vloupání do domů ve středních Čechách
                    V Jesenici u Prahy se lidé už nějaký čas potýkají s vloupáním do rodinných domů. Dokonce se zdejší radnice kvůli tomu obrátila s žádostí o pomoc na ministra vnitra. Policie pachatele dosud nedopadla.
                    30:43
                    Nedostatek policistů napříč Českem
                     Středočeská policie loni od září zaznamenala přes 120 vloupání do rodinných domů. Oné organizované skupině připisuje asi polovinu. A podobných případů neubývá ani letos, právě naopak.
                     33:27
                     Kde chybějí policisté
                      Policistů momentálně napříč republikou slouží přes 40 tisíc. Plánovaný počet je o tři tisíce vyšší.
                      34:02
                      Testování služebny bez policistů
                       Pomoci s nedostatkem lidí by mohla i moderní technika. Ve středních Čechách tak začali testovat služebnu bez policistů. Ale s televizí, kamerou, mikrofonem a napojením na operační středisko.
                       37:40
                       Dny před podpisem mírové dohody v Afghánistánu
                        Spojené státy a afghánský Taliban možná 29. února podepíší mírovou dohodu. Podmínkou je sedm dní částečného klidu zbraní v Afghánistánu – ten platí od dnešní půlnoci.
                        39:31
                        Elektřina z vodních elektráren
                         Česko vloni získalo víc proudu z vodních elektráren. Jen Vltavská kaskáda dodala do sítě 906 milionů kilowatthodin. O 30 procent víc něž předloni.
                         39:51
                         Vyjednávání o rozpočtu EU
                          Živý vstup zpravodaje Lukáše Dolanského.
                          40:43
                          Pojištění zvířat proti nákaze
                           Ve Slepoticích na Pardubicku skončila likvidace chovu drůbeže kvůli ptačí chřipce. Následovat budou tři týdny karantény, než bude možné chov obnovit. Část škody nahradí zemědělskému podniku pojišťovna.
                           42:26
                           Omezení pro turisty a běžkaře v lesích na Šumavě
                            Kvůli popadaným stromům po orkánu Sabine jsou stále nepřístupné některé stezky na Šumavě. A to i pro pěší turisty. Stabilitu stromů v lesích navíc narušuje mírná zima a nepromrzlá půda.
                            42:58
                            Volby íránského parlamentu
                             Íránci volí parlament. Na pozadí ekonomické krize a tvrdých sankcí ze strany Washingtonu. Donald Trump je jako součást taktiky maximálního tlaku na Teherán zavedl po vypovězení dohody o íránském jaderném programu.
                             45:15
                             Výročí umučení kněze Josefa Toufara
                              Želivský klášter si připomíná 70 let od smrti Josefa Toufara – farář zemřel 25. února 1950. Po mučení komunistickou Státní bezpečností, která se zabývala takzvaným číhošťským zázrakem.
                              45:53
                              Finální opravy Negrelliho viaduktu
                               Negrelliho viadukt v centru Prahy už je podle správy železnic prakticky hotový. Unikátní stavba se opravuje už třetím rokem a má zpoždění.
                               48:23
                               Oprava zámku ve Vranově nad Dyjí
                                Zámek Vranov nad Dyjí na Znojemsku obklopuje měsíc před začátkem sezony lešení. Stavebníci tam opravují jednu z dominant – věž z patnáctého století.
                                48:43
                                Ředitelkou mateřské školy v praxi
                                 Vést mateřskou školu je stále náročnější. Ředitelky mají vyšší počet hodin přímé práce s dětmi, chybí ekonomové nebo hospodářky, a ještě mají nižší platy než ředitelé základních nebo středních škol.
                                 51:01
                                 Neúspěšné přepadení polské večerky
                                  Přepadení, které se zloději nevyplatilo. Ozbrojený vtrhl do večerky v polském Pinczyne ve chvíli, kdy prodavačka vytírala podlahu. Jak dokládají záběry – žena nezaváhala, na lupiče vylila kýbl a z obchodu ho doslova vymetla.
                                  51:26
                                  Bezplatná pomoc seniorům
                                   Vymalovat domov pro seniory trvá obvykle minimálně několik dnů. V Pačlavicích na Kroměřížsku to dvě desítky malířů zvládly za jediný den. Přijeli z celého Česka.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž51 minut
                                   Další díl
                                   22. únor 2020

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž50 minut

                                   13. srpen

                                   Headlines — Návrat obyvatel Hřenska — Evakuovaní obyvatelé se vrací domů — USA zvažují označení Ruska za teroristický stát — Vývoj války na Ukrajině — ANO chce odvolání Rakušana — Kritika církve v Česku — Útok na Salmana Rushdieho — Tradiční Chodské slavnosti v plném proudu — Zdanění mimořádných zisků firem i bank — Vývoj kolem vyšetřování exprezidenta USA Donalda Trumpa — Duhový průvod se vydal na pochod Prahou — Vracení léků do lékáren — Zákazy odběrů povrchových vod — Hřensko pod kontrolou — Požár v Českém Švýcarsku — Nová trasa na Pravčickou bránu — Sněmovna reprezentantů schvália klimatický balík — Příspěvek na zaměstnávání handicapovaných — Brno si připomíná vítězství nad Švédy — Zákaz pití alkoholu na veřejnosti — Obnova českých lesů — Dětem věznů pomáhá Andělský kemp — Mezinárodní folklorní festival v Šumperku — Hudební festival Sziget

                                   13. 8. 2022 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   13. srpen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   13. 8. 2022 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   12. srpen

                                   Headlines — Propad hypotečního trhu — Hypotéky dál zdražují — Ceny hypoték — Klesá zájem o rekreační nemovitosti — Dohoda o vývozu obilí — Boje na východě Ukrajiny — Francie vyšetřuje A. Babiše — Požár v Českém Švýcarsku uhašen — Obnovení dodávek ropy — Dopady sankcí na Rusko — Zemřel kreslíř Jean-Jacques Sempé — Zásah proti ženě na mítinku ANO — Milost pro dědice Samsungu I Če-jongovi — Schröder žaluje parlament o odebrané výsady — Útok na spisovatele Rushdieho — Krádeží dřeva v Česku přibývá — Nejničivější povodně v Česku — 20 let od tisícileté vody — Voda zaplavila stanice metra — Škody po povodních v roce 2002 — Razie FBI v sídle Donalda Trumpa — Centrum pro běžence nestíhá — Elektromobilů na českém trhu přibývá — Rusa Frančettiho v Praze obžalovali za účast na anexi Krymu — Oprava domova důchodců v Hodoníně — Čeští archeologové v Izraeli — Socha svatého Kryštofa se vrátila na obchvat Olomouce — Psychologická pomoc pro uprchlíky — Role žen v architektuře

                                   12. 8. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   12. srpen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   12. 8. 2022 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   11. srpen

                                   Headlines — Dodávky ropy do Česka — Původ dovážené ropy — Další finanční pomoc Ukrajině — Útok na věznici v Olenivce — Situace v Záporožské elektrárně — Makroekonomická prognóza ČBA — Kontakty Mlejnka s Redlem — USA obvinily Íránce z plánování atentátu na Johna Boltona — Řešení energetické krize v Německu — Galerie přijdou o peníze — Žádost o přídavek na dítě — Stíhání Kateřiny Valachové — Participativní rozpočet Brna — Návrat obyvatel Hřenska — Předpověď počasí na příští dny — Oprava vlakového nádraží v Českých Budějovicích — Správa železnic chystá změny — Kritická místa na českých koridorech — Šíření covidu-19 v Číně — KLDR ohlásila vítězství nad covidem-19 — Trest pro Oldřicha Kostifála — Novela státního rozpočtu — Problém s nedokončenými stavbami — Rozsáhlý požár u Bordeaux — Soud kvůli 20 rupiím — Komunální volby 2022 — Trest za pálení duhové vlajky — Letošní sklizeň — Mítink Andreje Babiše v Ústí nad Labem doprovází potyčky — Začal festival Maraton hudby Brno

                                   11. 8. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   11. srpen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   11. 8. 2022 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám