Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Headlines

Přehled zpráv.

Úspory finančních úřadů

Úspory finančních úřadů

Českou finanční správu čekají změny. Podle ředitelství by ji mělo ke konci roku opustit zhruba pět stovek zaměstnanců. Souvisí to se šetřením a propouštěním, což požaduje ministryně financí Alena Schillerová i po dalších resortech.

Obavy malých obcí

Obavy malých obcí

V některých městech mají místo finančních úřadů zůstat jen jejich podatelny a většina zaměstnanců se přesune jinam. Podle finanční správy jde zatím jen o návrh, o kterém se rozhodne v červnu.

Digitální daň

Digitální daň

Nová digitální daň má platit od poloviny příštího roku. Na jejím zavedení se dohodla koalice. Sazba 7 procent se má vztahovat na velké internetové firmy, jako je Facebook nebo Google.

Vzomínky na Štefánika

Vzomínky na Štefánika

Slováci si připomněli Milana Rastislava Štefánika shromážděním na vrchu Bradlo, kde je pochován. Česko zastupoval ministr obrany.

Severokorejský test

Severokorejský test

Komunistická KLDR podle svého jižního souseda vyzkoušela několik střel krátkého doletu. Všechny měly skončit nanejvýš dvě stě kilometrů od základny v Japonském moři. Jednalo by se o první severokorejský test raket od listopadu 2017.

Uzavírka D1

Uzavírka D1

Živý vstup Martina Štěpánka.

Slavnosti svobody

Slavnosti svobody

V Plzni pokračují Slavnosti svobody. Osvobození americkou armádou si západočeská metropole připomíná každoročně.

Noví ministři

Noví ministři

Česko má od tohoto týdne tři nové ministry. Od úterního jmenování se seznamují se svými úřady a stihli taky některé personální změny. První společná schůze čeká šéfy resortů průmyslu, dopravy a spravedlnosti pozítří.

Útoky v Izraeli

Útoky v Izraeli

Napětí mezi Izraelci a Palestinci se zase stupňuje. Radikálové vypálili z Pásma Gazy skoro sto raket na izraelské území. Armáda odpověděla údery na cíle bojovníků Hamásu, které mají jednu oběť.

Thajská korunovace

Thajská korunovace

Thajský král Ráma X. přijal po dvou letech vlády symboly panovnické hodnosti – včetně Velké koruny vítězství, která váží přes 7 kilogramů. Slavnostní korunovace potrvá tři dny.

Kolaps v Adršpachu

Kolaps v Adršpachu

Skalní město Adršpach bylo dnes znovu pod náporem turistů. Kvůli dopravnímu kolapsu museli policisté na tři hodiny uzavřít příjezd z Polska.

Oprava zvonu

Oprava zvonu

Srdce největšího zvonu v Česku nebije optimálně. Do zvonu Zikmund ve Svatovítské katedrále naráží nesymetricky a tím ho zbytečně opotřebovává. Bude proto nutné srdce sejmout a prozkoumat jeho závěs. Závěry zveřejnili experti z ČVUT.

Podvody sportovních klubů

Podvody sportovních klubů

Sportovní organizace už podle ministerstva školství uměle nenavyšují počty svých členů. Úředníci to přičítají vzniku centrálního rejstříku sportovců, který funguje už deset měsíců.

Boeing v řece

Boeing v řece

Stroj se 143 lidmi na palubě při bouřce sjel z přistávací dráhy a skončil v řece poblíž vojenské základny u města Jacksonville. Šlo o štěstí, havárie si nevyžádala žádnou oběť. Zranilo se 21 lidí.

Marihuanový pochod

Marihuanový pochod

Průvod za legalizaci marihuany dnes odpoledne prošel centrem Prahy. Za dohledu desítek policistů.

1. máj 1989

1. máj 1989

V první květnový den se v každém městě konaly prvomájové průvody. Ten největší býval v Praze – před třiceti lety, v roce 1989, ho komunisté přesunuli do centra hlavního města.

Sníh v Německu

Sníh v Německu

Dnes dopoledne ve spolkových zemích Hesensko, Durynsko a Porýní-Falc sněžilo i v polohách kolem 300 metrů nad mořem. První květnový víkend tam tak silničáři opět vyjeli do služby. K větším dopravním nehodám ale nedošlo.

Počasí na horách

Počasí na horách

Živý vstup Aleny Zárybnické.

Víc hasičů

Víc hasičů

Za posledních pět let přibylo v Česku skoro 300 profesionálních hasičů. V loňském roce jich u sboru pracovalo ve služebním poměru bezmála 9800.

Stáda v ohrožení

Stáda v ohrožení

Dva chovatelé v Nýdku nedaleko Třince v Beskydech hlásí potrhané ovce. Jedno jehně uhynulo a několik dalších zvířat ošetřil veterinář. Zatím není jisté, co škodu způsobilo. Jednou z možností je medvěd.

Kam na dovolenou

Kam na dovolenou

Zhruba třetina Čechů si zájezd k moři koupila už během ledna a února. Roste zájem o dovolenou v zahraničí, ale i v tuzemsku. Turisty v Česku nejvíc lákají Krkonoše, Šumava a v posledních třech letech i jižní Morava.

Trendy v dovolených

Trendy v dovolených

Za týdenní dovolenou u moře dá letos průměrný Čech přes 17 tisíc korun. Turisti, kteří spoléhají na zájezdy zakoupené na poslední chvíli, ale budou mít letos menší výběr než loni, a to zhruba o pětinu.

Tuzemská dovolená

Tuzemská dovolená

V tuzemsku se podle posledních dostupných údajů loni od ledna do září ubytovalo 16,8 milionu turistů. A Češi převážili nad zahraničními hosty. Města se snaží turisty nalákat – opravují památky a vylepšují a modernizují zařízení.

Záchrana včel

Záchrana včel

Německé tažení za záchranu včel. V Braniborsku začala občanská iniciativa sbírat podpisy pro zákon na ochranu hmyzu. V Bavorsku takový už platí – vynutilo si ho referendum s největší účastí v dějinách spolkové země. Norma omezuje hlavně používání pesticid

Historické bitvy

Historické bitvy

Ukázky bitev, ale taky běžného chování vojáků v moravských vesnicích v dobách napoleonských válek - to dnes viděli návštěvníci skanzenu ve Strážnici na Hodonínsku.

Záchrana stromů před suchem

Záchrana stromů před suchem

Dlouhodobé sucho v Česku ničí většinu stromů ve městech i podél cest. Kvůli tomu se mění péče o dřeviny. Čeští vědci na ni získali evropský grant 60 milionů korun.

Přehrát vše
Stopáž44 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD