Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Staronové vedení KSČM

Předsedou komunistické strany Čech a Moravy zůstává Vojtěch Filip. Na sjezdu ve středočeském Nymburce obhájil svůj mandát.

Staronové vedení KSČM

Předsedové hnutí ANO i ČSSD - se kterými by komunisté mohli spolupracovat na vládě - pokračování Vojtěcha Filipa uvítali a gratulovali mu.

Staronové vedení KSČM

Rozhovor s Vojtěchem Filipem.

Prezident Zeman na sjezdu komunistů

Část politiků kritizuje fakt, že poprvé od listopadu 1989 navštívil sjezd komunistů prezident. Miloš Zeman tam označil takzvaný Vítězný únor 1948 za únor prohraný.

Staronové vedení KSČM

Rozhovor s Vojtěchem Filipem.

KSČM

A ještě několik dat o Komunistické straně Čech a Moravy. Založená byla na jaře 1990. Navázala na činnost totalitní KSČ. V současnosti mají komunisté přes 37 tisíc členů - nejvíc ze všech politických uskupení.

Jaderné a raketové testy KLDR

Svět vítá rozhodnutí Severní Koreje zastavit jaderné a raketové testy. Vůdce Kim Čong-un krok oznámil na zasedání ústředního výboru vládnoucí strany.

Loučení s kardinálem Beranem

Věřící dnes uctili památku kardinála Josefa Berana. Duchovní byl symbolem komunistických represí vůči církvi.

Loučení s kardinálem Beranem

Rakev s ostatky kardinála přiletěla do Česka vládním speciálem včera vpodvečer. Od té doby mu na různých místech spojených s jeho působením vyjádřily úctu už tisíce lidí.

Loučení s kardinálem Beranem

Na uctění památky Josefa Berana mají tedy věřící ještě dva dny. V přímém přenosu se teď díváme na Pražský hrad - právě ve Svatovítské katedrále zůstanou ostatky vystavené.

Setkání pravicových extremistů v Sasku

V saském Ostritzu pokračuje setkání pravicových extremistů z celé Evropy. Dvoudenní akce znamená pro tamní bezpečnostní složky jeden z největších zásahů za poslední dekádu.

Setkání pravicových extremistů v Sasku

Živý vstup Václava Svobody.

Trest smrti za sexuální zneužití dětí

Indická vláda schválila trest smrti za sexuální zneužití dětí mladších 12 let. Reagovala tak na nedávné protesty po znásilnění a vraždě osmileté dívky.

Zemřel Pavel Šrut

V sedmdesáti osmi letech zemřel básník, textař a překladatel Pavel Šrut. Držitel cen Jaroslava Seiferta a Karla Čapka ovlivnil několik generací Čechů.

Reforma imigračního systému v USA

Americký Senát zablokoval tři návrhy, jak řešit osud stovek tisíc mladých ilegálních imigrantů. Ti jsou teď v USA díky programu DACA legálně.

Protesty kvůli stavbě úložiště jaderného odpadu

Stovky lidí dnes demonstrovaly na osmi vytipovaných místech v Česku proti stavbě úložiště jaderného odpadu. Obce a spolky chtějí, aby je stát zapojil do přípravy zákona, který jim zajistí rovnoprávnější postavení při rozhodování, jak s palivem nakládat.

České aerolinie

České aerolinie si připomínají 95 let od svého založení. Patří mezi pět nejstarších leteckých společností na celém světě.

Pohřeb Barbary Bushové

Pohřbu bývalé americké první dámy Barbary Bushové se v texaském Houstonu zúčastnili čtyři bývalí prezidenti: kromě manžela a syna i demokrati Clinton a Obama.

Odtahy vozidel v Praze

Ubývá aut, která hlavní město odtahuje kvůli špatnému parkování. Vloni jich bylo necelých 20 tisíc.

Noční kontroly MHD

Jízda na černo, agresivní chování. Desítky policistů a asistentů přepravy kontrolovaly v noci cestující v ostravské městské hromadné dopravě.

Lék na klíšťovou encefalitidu?

Brněnským vědcům se nejspíš podařilo objevit lék na klíšťovou encefalitidu. Látka, která na viry encefalitidy, západonilské horečky anebo zika účinně působí, je už roky součástí ruského léku na chřipku.

Lék na klíšťovou encefalitidu

Léčit se zatím nedá, existuje proti ní ale očkování. A zájem o něj u nás mírně roste. Aplikuje se ve dvou dávkách po sobě a do pěti let se musí zopakovat.

Speciální mapa klíšťat

Infikovaná klíšťata jsou v lesích, na loukách, v parcích i zahradách doslova po celé republice. Na oblasti s největším rizikem výskytu teď nově upozorňuje speciální mapa.

Mimořádná kontrola Nemocnice Na Homolce

Ministerstvo zdravotnictví poslalo mimořádnou kontrolu do pražské Nemocnice Na Homolce. Nedlouho poté, co její vedení oznámilo ukončení kritizovaných nákupů skrze dceřinou firmu.

Protesty v Budapešti

Lidé v Budapešti protestují proti vládní straně Fidesz. Viní ji ze zásahů proti demokracii a z podvodů během nedávných voleb.

73. výročí osvobození Opavy

Tisíce mrtvých, město v plamenech a více než dvě třetiny zničených budov. Stovky návštěvníků si dnes v Národním památníku II. světové války v Hrabyni připomněly 73. výročí osvobození Opavy.

Plány staveb v hlavním městě

Praha zveřejnila návrh nového územního plánu - takzvaný Metropolitní plán. Za pět let se podle něj bude řídit veškerá výstavba v hlavním městě.

I kachny musí dát pozor, jak a kudy létají

Ve švýcarském Könizu spustil kačer rychlostní kameru: tím, že výrazně překročil povolený limit.

Čtyři vize evropského míru

Jaký byl vliv šlechty českých zemí v evropské diplomacii? Podle Národního památkového ústavu velký. Dokládá to projektem, který památkáři v těchto dnech přivezli do Bruselu.

Přehrát vše
Stopáž44 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD HD