Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Migrační kvóty

Tvrdé rány pro země Visegrádské skupiny, které odmítají kvóty na přerozdělování migrantů. Generální advokát Soudního dvora unie navrhl, aby tribunál zamítl žaloby Slovenska a Maďarska proti vlastnímu systému kvót.

Migrační kvóty

Evropský soud současně potvrdil, že uprchlíci musí i za výjimečných okolností žádat o azyl v první unijní zemi, do které vstoupí.

Migrační kvóty

Státy EU se předloni dohodly, že pomůžou migrační krizí zatíženému Řecku a Itálii. Rozdělit si z těchto zemí měly za dva roky 120 tisíc žadatelů o azyl.

Migrační kvóty

Živý vstup Bohumila Vostala.

Hodnocení ministerstva kultury

Další bilanční schůzka premiéra. Ministra kultury Daniela Hermana pochválil za dobré čerpání evropských peněz a za opravy památek.

Hodnocení ministerstva kultury

Rozhovor s ministrem Hermanem.

Odškodnění za odebrané dítě

Živý vstup Dominiky Řebíkové.

Nelegální hazard na internetu

Nový krok vůči nelegálním poskytovatelům hazardních her na internetu. Ministerstvo financí ukončilo správní řízení proti firmě 1XB sídlící na Curacau.

Odhad růstu ekonomiky

České ekonomice se má podle nové prognózy dařit ještě lépe, než se dosud očekávalo.

Sankce vůči Rusku

Evropská unie varovala Spojené státy před přijetím nových sankcí proti Rusku, které by ohrozily její energetickou bezpečnost.

Požáry ve Francii

Třetí den bojuje Francie na jihovýchodě země s ničivými požáry. Úřady v regionu Var nařídily evakuaci 12 tisíc lidí.

Matka obviněná z vraždy

Z vraždy obvinila policie třicetiletou matku novorozence, kterého našli lékaři v babyboxu plzeňské polikliniky. Hrozí jí až výjimečný trest.

Příběh Tří králů na poštovní známce

Příběh Tří králů patří k nejslavnějším kapitolám českého protinacistického odboje. Skupina Balabán, Mašín a Morávek se teď objeví i na poštovních známkách.

Zraněná Češka ve stavu klinické smrti

Češka zraněná v Egyptě při útoku na pláži je ve stavu klinické smrti. Konstatovalo to konzilium lékařů.

Dopravní komplikace mezi Brnem a Svitavami

Auty přehlcenou Černou Horu na Blanensku by kamiony měly na cestě mezi Brnem a Svitavami objíždět přes Olomouc. Náhradní trasu musí schválit ministerstvo dopravy.

Daňové odvody sportovců-živnostníků

Finanční správa bude muset vrátit desítky milionů korun sportovcům, kteří daní své příjmy formou paušálu.

Útraty zákazníků v e-shopech

Útraty obyvatel Česka na internetu dál rostou.

Škody po požáru v hotelu Thermal

Škody, které způsobil minulý týden požár v podzemí karlovarského hotelu Thermal, jsou vyšší, než hasiči původně odhadovali.

Rozvoj průmyslových zón

Sériovou výrobu nového auta kategorie SUV Karoq zahájil závod automobilky Škoda v Kvasinách na Rychnovsku. Počet zaměstnanců se tam za posledních 18 měsíců hlavně kvůli tomu zdvojnásobil na 8 tisíc.

Zastupitelé o průmyslových zónách

Živý vstup Vlastimila Weinera.

Průmyslové zóny a bezpečnost

Další velké rychle rostoucí průmyslové zóny jsou v blízkosti Plzně a Žatce. Zatímco Žatec zatím na příliv zaměstnanců čeká, zóny u Plzně už jsou skoro plné a městu přinášejí problémy. Ve městě roste kriminalita, přibývají další obyvatelé.

Po jakých profesích je největší poptávka

Podle nejčerstvějších údajů úřadu práce momentálně chybějí především pomocníci ve výrobě a stavební dělníci.

Projekty pro nové zaměstnance

Firmy se tak snaží se situací na trhu práce vyrovnat různě. Průmyslové podniky třeba začínají víc automatizovat výrobu, tak aby stroje nahradily ty nejméně kvalifikované profese.

Kontroverzní reforma justice v Polsku

Evropská komise dala Polsku měsíc na úpravu kontroverzní reformy justice, jinak proti němu podnikne další kroky. Brusel přivítal, že polský prezident Andrzej Duda v pondělí dva ze schválených zákonů vetoval.

Nařízená léčba a zdravotní pojištění

Stát by mohl platit zdravotní pojištění i za lidi s nařízenou ústavní ochrannou léčbou. Teď ho hradí kromě dětí nebo důchodců i třeba za vězně.

Memorandum o spolupráci ČT a NPÚ

Generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková a generální ředitel České televize Petr Dvořák podepsali memorandum o spolupráci.

Soumrak zahrádkářských kolonií

Kde dřív bývaly jenom malé chatky, rostou rodinné domy. Zahrádkářům se to nelíbí, zastavit to ale mohou jen těžko. Parcely v osadách stojí zlomek ceny stavebního pozemku a úřady tyto stavby nakonec většinou posvětí.

Polární záře pohledem z vesmíru

NASA zveřejnila video, které natočil astronaut Jack Fisher.

Plán pro zlepšení ovzduší

Od roku 2040 už žádná nová prodaná benzinová či naftová auta – po Francii i Velká Británie dnes představila plán pro zlepšení ovzduší.

Debata o americké zdravotní reformě

Republikáni v americkém Senátu těsnou většinou prosadili zahájení debaty o zdravotní reformě – hlasovat přišel i senátor John McCain i přesto, že podstupuje léčbu zhoubného mozkového nádoru.

Víčka na pomoc hendikepovaným

Sběr plastových víček. Pro mnohé rodiny s hendikepovanými dětmi stále cesta k intenzivní rehabilitaci, kterou zatím zdravotní pojišťovny neproplácejí.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD