Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Zemanova kandidatura

Prezident Miloš Zeman by chtěl v případě obhajoby svého úřadu oslovit všechny občany – bez ohledu na to, se kterou stranou sympatizují. Zeman to řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Volba prezidenta

Dvě největší strany o podpoře nebo nominaci kandidáta rozhodnou v referendu. Třeba sociální demokraté v něm budou moci vybrat kandidáta ze svého středu či podporu některého z nezávislých uchazečů.

Rumunská vláda ustoupila protestům

Rumunská vláda stáhla sporný dekret, který měl osvobodit lidi vězněné za korupci a netrestat menší úplatky. Protesty v ulicích ale pokračují, lidé chtějí, aby vláda rezignovala.

Aktuální dění v Rumunsku

Živý vstup zpravodaje Lukáše Mathého.

Otázky Václava Moravce

Po březnové schůzi podá skupina senátorů ústavní stížnost kvůli zákonu o rozpočtové odpovědnosti. V České televizi to řekl místopředseda horní komory Jaroslav Kubera.

Další ohniska ptačí chřipky

Živý vstup redaktora Erika Knajfla.

Nových podnikatelů přibývá

V Česku se daří startupům a novým menším firmám. Do podnikání se podle statistik pouští čím dál víc lidí – a nejen v softwarových a IT oborech. Počty podnikatelů za posledních pět let vzrostly o třetinu.

Program prezidentské kandidátky Le Penové

Favoritka prvního kola francouzských prezidentských voleb Marine Le Penová představila detaily svého programu. V případě vítězství chce uspořádat referendum o vystoupení Francie z Evropské unie a eurozóny.

Americká připomínka Charty 77

Washington si několika akcemi připomněl 40. výročí založení Charty 77. Na české ambasádě a Georgetownské univerzitě promluvili pamětníci, ale i ti, kteří by na odkaz opozičního hnutí rádi navázali.

Turecké razie proti IS

Turecká policie zadržela přes 400 lidí podezřelých z napojení na samozvaný Islámský stát. Podle médií jde o cizince i nezletilé. Bezpečnostní složky zasahovaly mimo jiné v Istanbulu, Ankaře a provincii Izmir.

Nalezené unikátní pořady ČT

Šťastná náhoda stála za objevením dvou unikátních pořadů ze šedesátých let: vyhlášení zlatého slavíka za rok 1966 a záznam části představení divadla Semafor Básníci a sedláci z roku 1970.

Neplatný dekret Donalda Trumpa

Zákaz vstupu občanů sedmi vybraných zemí do Spojených států zůstává dočasně neplatný. Odvolací soud nevyhověl ministerstvu spravedlnosti, které požadovalo bezprostřední obnovení prezidentského dekretu.

Mimořádné volby v obcích

Nové zastupitele si o víkendu vybrali obyvatelé devíti obcí. Svůj hlas museli odevzdat tam, kde se rozpadlo původní vedení po volbách v roce 2014. Nejčastěji kvůli vzájemným neshodám.

Budování aktivních záloh AČR

Téměř 1500 příslušníků – tolik jich teď slouží v aktivních zálohách české armády. Jenom během loňského roku jich přibylo více než 200. Podle vojáků je to úspěch.

Oslnění posádky letadla laserem

V Česku opět přibývá případů, kdy laser oslní posádku letadla. V posledních třech měsících loňského roku se tak stalo 12krát. Vyplývá to ze zprávy Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Uzavírka pražských tunelů

Praha v noci na dnešek zažila nebývalou situaci: všechny klíčové tunely se uzavřely kvůli údržbě – a to jak na městském, tak i dálničním okruhu. Na samotném betonu a asfaltu přitom není potřeba skoro nic řešit.

Zhoršená kvalita ledu

Víkendové teploty výrazně nad nulou zhoršily kvalitu ledu. Třeba na Lipně proto správci uzavřeli bruslařskou trať. Zmrzlá vrstva je ale podle nich stále dost silná – na sledovaných prohrnutých úsecích.

Odchody do důchodu

Nárok na přiznání starobního důchodu mají letos lidé, kteří mají takzvaně "odpracováno" – tedy přispívali do systému důchodového zabezpečení – alespoň 33 let.

Kdo v roce 2017 dosáhne důchodového věku

Letos dosáhnou důchodového věku muži narození od ledna do října v roce 1954. U žen záleží nejen na datu narození, ale i na počtu dětí.

Pomoc zkušených senior manažerů menším firmám

Starší manažeři nad 50 let by mohli pomáhat menším firmám. Takový projekt chystá asociace malých a středních podniků. Právě ti, kteří dlouho pracovali ve středním nebo vysokém managementu, totiž často po odchodu z firem těžce shánějí práci.

Smogová situace v Moravskoslezském kraji

Živý vstup redaktorky Markéty Radové.

Tzv. participativní rozpočet v praxi

Další české radnice nechávají občany přímo rozhodovat alespoň o malé části obecních výdajů. Tzv. participativní rozpočet teď zkoušejí třeba v Říčanech nebo v Mnichovicích u Prahy.

Izraelská diskuse o marihuaně

V noci na dnešek proběhla v centru izraelského Tel Avivu velká demonstrace na podporu legalizace marihuany. Země, která patří na světovou špičku ve využívání lékařského konopí, oznámila dekriminalizaci užívání lehké drogy.

Útočník z Louvru odmítá vypovídat

Egypťana v pátek u nejznámějšího pařížského muzea postřelila policie. A to poté, co se snažil s mačetou dostat dovnitř. Jeho stav je už od včerejška stabilizován.

Uranové doly na Vysočině definitivně končí

Začalo hromadné propouštění, dokončuje se těžba posledního ložiska uranu a už letos se začnou zasypávat důlní šachty. Jak to v těchto dnech v dolech vypadá a na čem se aktuálně pracuje, zjišťoval Radovan Daněk.

Přehrát vše
Stopáž44 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD