Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Výměna ministrů

Premiér Bohuslav Sobotka dnes zahájil sérii schůzek se členy vlády za ČSSD. Po nich se rozhodne, které ministry své strany v kabinetu vymění.

Schůzka premiéra s ministrem zdravotnictví S. Němečkem

Na podvečerním jednání hodnotili premiér s ministrem zdravotnictví také téměř tři roky Svatopluka Němečka v čele resortu. Shodli se, že prioritou ČSSD je teď reforma vzdělávání zdravotníků.

Odvolávání ministrů

Obměna vlády není za současné situace a podle dohodnutých pravidel úplně jednoduchá. Podle ústavy premiér může prezidentovi navrhnout odvolání či jmenování kteréhokoliv člena kabinetu, koaliční dohoda ale toto právo omezuje.

Kauza harvardských fondů

Harvardský průmyslový holding míří do insolvence. Podle předsedy jeho představenstva je to definitivní konec nadějí na navrácení majetku, který v devadesátých letech vytuneloval Viktor Kožený.

Den do amerických voleb

Ve Spojených státech vrcholí kampaň před zítřejšími volbami. Poslední mítinky obou hlavních prezidentských uchazečů sledují naši zpravodajové - Michal Kubal a Martin Řezníček.

Vyhrocená prezidentská kampaň

Končí kampaň plná nej, kampaň plná nikdy a kampaň plná poprvé. Ještě nikdy proti sobě nestáli muž bez předchozí politické nebo vojenské zkušenosti - a žena, navíc taková, která zná Bílý dům stejně dobře, jako zná Amerika ji samotnou.

Žaloba Grandi Stazioni na SŽDC

Společnost Grandi Stazioni podala žalobu na Správu železniční dopravní cesty. Kvůli ukončení smlouvy o pronájmu hlavního nádraží v Praze požaduje finanční kompenzaci.

Koalice v krajích

Po dnešku je jasno o složení koalic ve všech krajích. Chyběl ten Ústecký. Odpoledne se komunisté rozhodli, že do koalice přizvou ČSSD a taky SPD-SPO.

Koalice v Ústeckém kraji

Živý vstup redaktorky Petry Musilové.

Odhalení kriminalistů z Kobry

Podvody za víc než 600 milionů korun odhalila zlínská Kobra. Kriminalisté rozkryli organizovanou skupinu 8 lidí a 3 firem, která krátila daně. Vydělávala na fiktivním nákupu a prodeji zboží, hlavně barevných kovů.

Změny v lékové politice

Ministerstvo zdravotnictví chce úpravou legislativy mimo jiné zamezit přeprodávání medikamentů určených pro český trh do zahraničí. Rozruch v poslední době vyvolaly některé pozměňovací návrhy poslanců.

Týden vědy a techniky

V Česku pokračuje Týden vědy a techniky. Třeba v Akademii věd v Praze na Národní třídě si lidé mohou otestovat svoji paměť a prostorovou orientaci.

Budoucnost vepřína v Letech

Vláda nechá ocenit vepřín v Letech u Písku. Na základě posudku pak chce jednat o odkupu areálu, který stojí na místě někdejšího koncentračního tábora pro Romy.

Zemřel advokát Zdeněk Altner

Známý byl zejména kvůli sporu se sociální demokracií. Letos na jaře mu soud pravomocně přiznal 337 milionů korun.

Dopravní komplikace kvůli počasí

Déšť, sníh, mlha a namrzlé silnice - podzimní počasí dnes potrápilo řidiče na řadě míst Česka. Policisté zvláště v podhorských oblastech vyzývají k maximální opatrnosti.

Kauza okradeného válečného veterána

Zloděj, který okradl válečného veterána Miloslava Masopusta o peněženku s platební kartou, z níž vybral jeho celoživotní úspory, se po odvysílání reportáže České televize sám přihlásil policii.

Útraty Čechů rostou

Lidé pořád víc utrácí. Oproti loňskému roku tak maloobchodníci utržili v září o 4,7 procenta víc. Největší nárůst je tradičně u e-shopů - měly o jednadvacet a půl procenta vyšší tržby než loni.

Hospodaření domácností

Tržby maloobchodníků rostou hlavně proto, že Češi mají letos chuť více utrácet. Tomu odpovídá i růst mezd.

Statisticky průměrná česká rodina

Utrácení českých rodin se neprojevuje jen na stavu domácí ekonomiky, ale také na rodinách samotných.

Dostavba třineckého obchvatu

Živý vstup redaktora Jana Pirkla.

Bouřky a tornádo v Římě

Na podzim zcela nezvyklý jev zažil Řím. Severní částí italské metropole se prohnalo tornádo. Dva lidé zemřeli, deset lidí bylo zraněno.

Nástup amerického vlivu na Blízkém východě

Na výsledky amerických voleb bude napjatě čekat také Blízký východ. Po druhé světové válce se Spojené státy staly v oblasti nejvýznamnější zámořskou velmocí.

Kontrola kvůli záměně léků v Zentivě

Záměnu léků společnosti Zentiva, kdy se na konci léta ve dvou krabičkách objevily jiné přípravky, nezpůsobila výrobní chyba, ale zřejmě úmysl. S takovým výsledkem farmaceutická firma ukončila vnitřní kontrolu.

Škody po sesuvu půdy ve Vlašimi

Za sesuv v zámeckém parku ve Vlašimi může zřejmě kombinace deště, který podmáčel svah, a větru. Zemina v sobotu zavalila dílnu i část kanceláří a poničila letní kino.

Protičínské protesty v Hongkongu

Peking provedl vůbec největší zásah do svobod Hongkongu od jeho přechodu pod čínskou správu téměř před dvaceti lety. Zbavil křesel dva demokraticky zvolené poslance místního parlamentu.

Ceny architektury

Živý vstup redaktorky Lucie Korcové.

Domy a díla Jana Kaplického

Jeho domy se skrývají pod zemí nebo se v působivých křivkách tyčí do výšek. Architekt Jan Kaplický by na jaře oslavil osmdesáté narozeniny.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2016
 P ST AD