Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Povolební jednání o krajských koalicích

Další kraje hlásí posun v jednání o koalicích. Blízko dohodě jsou na jihu Moravy i ve středních Čechách. Tam přizvalo vítězné ANO k rozhovorům se Starosty a TOP 09 i občanské demokraty. Zatím se tak rodí vláda čtyř stran.

Koaliční námluvy ve Středočeském kraji

Rozhovor s Vítem Rakušanem.

Dojednané krajské koalice

Memorandum o koalici dnes podepsali v Hradci Králové. Kraj má vést ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09.

Jednání o koalici v krajích

Živé vstupy redaktorů Blanky Poulové a Radima Bártů.

Polsko-francouzský spor kvůli vrtulníkům

Chystaná koupě vrtulníků znesvářila Varšavu a Paříž. Polská vláda se rozhodla nahradit 50 francouzských strojů americkými modely, které se budou montovat právě v zemi severních sousedů.

Noví státní zaměstnanci

Stát chce příští rok přijmout přes sedm a půl tisíce nových zaměstnanců. Plyne to z návrhu rozpočtu.

Obama odsoudil výroky Trumpa

Americký prezident Barack Obama odsoudil urážky Donalda Trumpa na adresu žen. Na předvolebním mítinku na podporu Hillary Clintonové zmínil, že taková slova by si nedovolil ani uchazeč o práci ve večerce.

Zdražování pohonných hmot?

Největší vývozci ropy znovu jednají o omezení těžby. Suroviny je moc a producenti musí snižovat cenu, aby ji udali. Letošní září bylo z jejich pohledu rekordní. Pokud se zástupci OPEC na snížení dohodnou, zdraží v blízké době pohonné hmoty.

Vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice

Zásah v Baťově nemocnici ve Zlíně souvisí s jejím hospodařením - potvrdili kriminalisti. Manažery podezírají, že zkreslovali údaje. Autoři trestního oznámení tvrdí, že škoda se může pohybovat ve stamilionech korun.

Změny v pražské autobusové MHD

Až čtvrtina autobusů v Praze změní od soboty trasu nebo číslo. V hlavním městě zároveň vznikne celkem osm nových autobusových linek. Dnes to oznámil náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

Domácí videa v Národním archivu

Amatérské záběry ze soukromých oslav a událostí v kruhu příbuzných nemusí mít hodnotu jen pro samotné aktéry a majitele – hlásí se o ně i Národní filmový archiv.

Poslední rozloučení s Michalem Kováčem

Živý vstup zpravodaje Lukáše Mathé.

Řidiči hazardující v blízkosti škol

Policisté varují před nezodpovědným chováním řidičů v okolí škol. Jde zpravidla o velká města. Strážníci z Karlových Varů říkají, že motoristy od úmyslného porušování pravidel neodradí už ani přítomnost uniformovaných mužů na přechodech.

Největší znečišťovatelé ovzduší

Nebezpečné látky vypouští v Česku hlavně neratovická Spolana - podle nového žebříčku sdružení Arnika dominuje hned v několika oblastech.

Výbuch plynu v rodinném domě

Tři domy zničené výbuchem plynu - během čtrnácti dnů. I takovou podobu má začátek topné sezony. Podle odborníků Češi v posledních letech stav plynových zařízení zanedbávají stále víc.

Ochrana kupujících ojetých aut

Přísnější pravidla a jednotný registr aut pro ověření technického stavu - resort dopravy se snaží omezit nekalosti při prodeji ojetých vozů - hlavně ty s ujetými kilometry.

Opatření proti stáčení tachometrů

Přetáčení tachometrů má zabránit několik opatření. Návrh, který je ve sněmovně, počítá s tím, že by servisy vedly záznamy o všech technických upravách, tam patří i nelegální manipulace s tachometrem.

Potíže kvůli ústní dohodě

Při prodeji a koupi auta může dojít i k dalším nečekaným komplikacím. Sokolovský soud se zastal muže, který před lety prodal vůz tak, že se s kupujícím domluvil jen ústně.

Zaryté mlčení atentátníka Abdeslama

Jediný žijící člen teroristické skupiny, která provedla atentáty v Paříži, Salah Abdeslam, přišel o obhájce. Právníci ho dál nebudou zastupovat, protože trvale odmítá vypovídat.

Nápravný tábor IS

Na severu Sýrie funguje podle BBC nápravný tábor pro bývalé členy takzvaného Islámského státu. Zřídila ho jedna z povstaleckých skupin.

Vánice na hřebenech hor

Živý vstup Martina Laštůvky.

Pomoc zraněným válečným veteránům

Pomoc deseti válečným veteránům z Česka i ciziny. Ohlédnutí za pěti lety existence soukromého fondu Regi Base. Po celou dobu spolupracuje s rehabilitačním ústavem v Kladrubech, kde se vojáci zranění v misích léčí.

Zóna volného obchodu EU-Kanada

Česká vláda se přiklonila ke schválení dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou. Má podpořit vývoz a vznik nových pracovních míst.

Protidrogová razie na Plzeňsku

Největší zásilku drog na Plzeňsku za poslední tři roky zadrželi tamní kriminalisti. Dva a půl kilogramu kokainu z Nizozemska mířilo na tuzemský trh.

Unikátní operace čelisti

Rekonstrukce čelisti napadené rakovinou pomocí 3D technologie - unikátní operaci hradí od října zdravotní pojišťovny. Tým z pražské Všeobecné fakultní nemocnice spolupracuje na tomto poli s kolegy ze Švýcarska.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2016
 P ST AD