Magazín zahraničních zajímavostí

Obsah dílu

Přehrát vše
Portugalsko

Aveiro

Dnešní várku cestování začneme v Portugalsku. Většina turistů, kteří se tam vypraví míří obvykle rovnou na jih k úžasným plážím v Algarve, nebo pak ještě navštíví Lisabon. Sever země už ale takovým lákadlem není. Že je to chyba a že tahle část Portugalska určitě stojí za návštěvu, se nás teď pokusí přesvědčit jedna Češka, která tam našla svůj druhý domov. Je to flétnistka Monika Štreitová. Prozradí nám, v čem se tamní život liší od toho našeho. Co ji zaskočilo, nebo na co si musela zvyknout. Žije ve městě Aveiru, které leží u moře mezi Lisabonem a Portem.

videoAveiro
...
video video

Aveiro

Mapa

Írán

Yazd

Město uprostřed íránské pouště. To je Yazd. S Objektivem tam míříme právě teď. Budete možná až překvapeni jakým způsobem dovedli už Peršané v dávných dobách zvládnout drsné podmínky života v poušti. Ať už to byl důmyslný systém klimatizace, nebo rozvod vody. Zastřešené úzké uličky, které alespoň na chvíli lidem trochu stínu. A dokonce mysleli i na takové detaily jako bylo klepání na dveře. Podle zvuku se dalo rozpoznat, zda do domu vchází muž, anebo žena.

videoYazd
...
video video

Yazd

Mapa

Srbsko

Kragujevac

Co mají společného černohorský Kotor, srbský Kragujavec a slovenský Trenčín? Spojuje je bezmála sto let stará historie vzpour Čechů a Slováků proti habsburské monarchii. Dodnes se zachovala místa, kde se tyto události odehrávaly. Připomínky tam najdete nejen v muzeích, ale leccos si pamatují i místní lidé. A právě za nimi se vypravil Objektiv.

videoKragujevac
...
video video

Kragujevac

Mapa

Stopáž28 minut
Rok výroby 2013
 P ST