27 minut

13. prosince 2009

Obsah dílu

Guatemala: Antigua — Arménie: obnova země — Skotsko: pomník Čechoslovákům

Části dílu

00:54
Guatemala: Antigua
    Startujeme a míříme do Antiguy – města, které bývalo metropolí a opěrným bodem španělského místodržitelství neboli generální kapitánie v Guatemale. Pozice dobyvatelů se ale tady už od začátku značně otřásala v samotných základech. Do slova a do písmene. Antigua leží v tektonicky mimořádně aktivní oblasti a tak, i když si do významu a lesku v ničem nezadala, třeba se Ciudad de Mexico nebo Limou, častá zemětřesení přinesla její úpadek. Nikoli však zkázu. Antigua má dodnes skvělou atmosféru a řadu pozoruhodných památek.
    06:42
    Arménie: obnova země
      Arménie patří k dlouhé řadě zemí, na nichž se těžce podepsaly moderní dějiny. Tragické spory s velmocemi a sousedy ji vehnaly do částečné izolace a materiálního nedostatku. Přesto se i tady dějí zázraky. My teď budeme vyprávět příběh muže, kterému se podařilo téměř nemožné – v jednom z nejchudších regionů vybudoval univerzitu i nemocnici, dal práci a vzdělání tisícům lidí. Investuje také do budoucnosti v unikátním projektu, který se snaží sblížit děti z různých etnik. Nové generace tak jednou možná překlenou hluboké spory svých předků.
      14:35
      Soutěž
        Zůstáváme v Arménii. Kdy tady biskup Abraham poprvé otevřel svůj letní tábor, který usmiřuje nemladší generace? Je to:
        A) 1984
        B) 1994
        C) 2004
        15:12
        Skotsko: pomník Čechoslovákům
          Čeští a slovenští výsadkáři, kteří za druhé světové války podnikali odvážné operace na území protektorátu, mají konečně pomník. 11. listopadu byl slavnostně odhalen v Arisaigu na západě Skotska, tedy v místech, kde prošli speciálním výcvikem. Peníze na něj vybrala česko-skotská charita z veřejné sbírky. Památník stojí, přestože celá částka se zatím nesešla. Patří těm, kteří obětovali životy boji proti nacismu. Nejznámější byli Jan Kubiš a Jozef Gabčík, kteří zaútočili na říšského protektora Reinardta Heydricha. Výcvikem ale prošlo víc než 300 Čechů a Slováků. Tři z nich se po 68 letech do Skotska vrátili. Byla s nimi i naše zpravodajka Bára Šámalová.
          Přehrát celé video
          Stopáž26 minut
          Další díl
          20. prosince 2009

          Objektiv na sociálních sítích

          Napište nám