Témata: 131 dnů od voleb; Insolvenční zákon; Putinovy nové zbraně; Moderují: Daniel Takáč a David Borek

Obsah dílu

Přehrát vše

131 dnů od voleb

A Česko stále hledá stabilní vládu s důvěrou sněmovny. Podle Andreje Babiše je teď na stole jediná možnost – kabinet ANO a ČSSD podporovaný komunisty. Sociální demokraté se prý s hnutím ANO shodnou na řadě programových témat, na sjezdu ale delegáti uložili vedení strany řadu podmínek – například že vládnout s trestně stíhanými členy kabinetu by byl „zásadní problém“. Při jednáních navíc ČSSD prosazuje písemnou záruku, že ji hnutí ANO nebude přehlasovávat.

Jak se vyvíjejí jednání o vládní spolupráci? Co jsou ochotné strany obětovat a na čem budou trvat? Zeptáme se nového statutárního místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly.


Desetina Česka v exekuci

863 tisíc Čechů je v exekuci, dohromady je na ně napsáno přes 4,5 milionu příkazů. Ministr spravedlnosti Pelikán ale tvrdí, že až 90 % exekucí je nevymahatelných, a proto se napodruhé snaží ve sněmovně změnit pravidla, která mají lidem pomoci k oddlužení. V minulé vládě to prý nestihl, protože mu nepomohli vládní partneři a opozice obstruovala. Nově by mohlo oddlužení trvat 3 až 7 let – podle toho, kolik dluhů by lidi splatili, přičemž minimální hranice by nebyla stanovena.

Jak se mohly dostat statisíce lidí do exekuce? Jsou špatné zákony, podmínky na trhu, nebo finanční gramotnost lidí? A má teď ministr spravedlnosti lépe připravenou půdu pro změny zákona?

Roberta Pelikána /ANO/ se ve studiu vyptáme osobně a spolu sním budou diskutovat i poslanci Dominik Feri /TOP 09/ a Marek Výborný /KDU-ČSL/.


Nové ruské zbraně

Rusko se nebojí západního vyzbrojování a je na něj připraveno – to je hlavní vzkaz prezidenta Vladimira Putina, který přednesl v tradičním poselství o stavu země. Představil nové strategické zbraně i obranné systémy a ujistil občany, že s jejich pomocí každého potenciálního agresora Rusko zadupe do země. Komentáře se shodují v tom, že tradiční projev sloužil hlavně jako volební agitace – necelé 3 týdny před prezidentským hlasováním.

Jaké jsou skutečné možnosti nové ruské vojenské techniky, se zeptáme odborníka na jaderné zbraně Vlastislava Břízy.


Stopáž59 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD
ŽánrMagazín