Potřebujeme Evropskou armádu?; Nedostupné hypotéky?; Moderují: Daniel Takáč a Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

Potřebujeme Evropskou armádu?

Poslední teroristický útok v Londýně znovu připomněl, že Evropa potřebuje vlatní armádu – píšou ve společném článku pro Wall Street Journal český premiér Sobotka a předseda evropské komise Juncker. Podle nich musí mít starý kontinent vlastní vojenské síly, které budou akceschopné i bez souhlasu Washingtonu a Ankary. Se svým názorem jsou ale zatím spíš osamoceni, řada evropských politiků i vojenských představitelů soudí, že evropská armáda je zbytečná.

Je evropská armáda potřeba? Jak by byla organizovaná, spravovaná, jaké by měla úkoly? A jak přesně by měla pomoci v boji s terorismem?
Velké téma pro čtveřici zástupců Sněmovny – do studia přijdou Roman Váňa /ČSSD/, Ondřej Benešík /KDU-ČSL/, Helena Langšádlová /TOP 09/ a Tomio Okamura /SPD/.

A s politiky probereme i rozhodnutí české vlády nepřijímat uprchlíky podle přerozdělovacích kvót. Malta, která v současnosti předsedá unii, už se nechala slyšet, že by za to Česko mělo být potrestáno.


Nedostupné hypotéky?

Sněmovna možná změní pravomoci České národní banky ohledně hypoték. Podle pravidel, která teď projednává, by mohla banka přímo určovat klíčové parametry úvěrů. Doteď je může jen doporučovat. Pravidla navrhla sama ČNB, aby mohla lépe hlídat trh a zarazit rizikové úvěry. Podle bankéřů i části politiků by ale pak řada lidí na vlastní bydlení vůbec nedosáhla a týkalo by se to především mladých rodin.

Jak správně nastavit pravidla pro hypotéky probereme se dvěma členy sněmovního rozpočtového výboru – Václavem Votavou /ČSSD/ a Janem Skopečkem /ODS/.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD
ŽánrMagazín