Reformy EU a živelná migrace; Úvahy o reformě volebních systémů v ČR; Hurikán Matthew ohrožuje USA; Moderují: David Borek a Daniel Takáč

Obsah dílu

Přehrát vše

Migrace a reforma EU

Více než dvacet šéfů národních parlamentů se sešlo v Bratislavě. Diskutovat přijel i předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Česko na schůzce zastupoval šéf sněmovny Jan Hamáček a předseda Senátu Milan Štěch. Mezi tématy dominovaly hrozby pro evropskou jednotu, role národních parlamentů, brexit i migrace. Jak konkrétně Evropská unie naplní sliby o reformě? A kdy zastaví živelnou migraci? Otázky pro předsedu bezpečnostního výboru sněmovny Romana Váňu /ČSSD/ a místopředsedu poslaneckého klubu ODS Marka Bendu.


Začaly krajské a senátní volby

Je první den voleb. S výjimkou Prahy lidé vybírají krajské zastupitele, z jejichž řad pak vzejdou noví hejtmani, a na třetině území hlasují i do Senátu. Místnosti se zavřou zítra odpoledne, výsledky budou známé během sobotního večera. Je současný volební systém ideální? A nejsou volby příliš často? Téma pro politologa Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Tomáše Lebedu a komentátora Českého rozhlasu Radka Kubička.


Hurikán Matthew

Hurikán Matthew postupuje podél jihovýchodního pobřeží Spojených států. Pobřeží bičuje vlnobití a silný vítr o rychlosti až 200 kilometrů v hodině. Bez elektřiny jsou stovky tisíc domácností. Letecká i železniční doprava je ochromena. Nejsilnější hurikán v oblasti za posledních deset let už má na svědomí víc než 850 mrtvých – naprostou většinu na Haiti. Rozebereme s meteorologem ČT a odborníkem na hurikány Michalem Žákem. Aktuální informace ze Spojených států doplní zpravodaj ČT Martin Řezníček.


Řekli v Událostech, komentářích

Roman Váňa /ČSSD/, místopředseda poslaneckého klubu, k odmítnutí změny Lisabonské smlouvy na setkání šéfů evropských parlamentů v Bratislavě

Není čas hledat nové znění smluv. Teď je čas začít je respektovat tak, jak platí. To je problém, že se právě neděje. Některé státy od některých mezinárodních aktů úplně ustupují, ať už jsou to dublinské dohody. Měli bychom dodržovat věci, které už máme. A o tom, jak je vylepšit, se bavme až následně.


Řekli v Událostech, komentářích

Roman Váňa /ČSSD/, místopředseda poslaneckého klubu, k možnosti zadržovat migranty na pobřeží Afriky

To by byla optimální varianta, někde na pobřeží Afriky, samozřejmě optimálně se souhlasem té konkrétní země. Je otázkou, jaké síly, ať už diplomatické nebo vojenské, je Evropa ochotná nasadit. Že je má k dispozici, je jisté, je otázka, jestli má odvahu je nasadit. Bylo by to jedno z řešení, které by se dalo použít.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín