Témata: Diplomatický maraton kancléřky Merkelové; Spor o zákaz burkin; Jordánsko a boj proti Islámskému státu. Moderují: David Borek a Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Diplomatický maraton Merkelové

O změnách v evropské bezpečnostní i hospodářské politice jednali zástupci V4 s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Mluvili o sporných přerozdělovacích kvótách i budoucnosti EU po odchodu Velké Británie. Výsledkem varšavského setkání má být společný postoj zemí Visegrádu, se kterým pojedou na klíčový summit sedmadvacítky v Bratislavě. Na čem se státníci ve Varšavě dohodli? Čeho chce německá kancléřka dosáhnout? A podaří se jí to? Do Varšavy se spojíme se zpravodajem ČT Josefem Pazderkou a do Berlína s Václavem Černohorským. Téma rozebereme také se státním tajemníkem pro evropské záležitosti Tomášem Prouzou /ČSSD/, který přijede do studia rovnou z Varšavy.


Spor o zákaz burkin

Francouzský nejvyšší správní soud pozastavil platnost zákazu nošení burkin na plážích. Ten zavedly tři desítky pobřežních měst a obcí. Zákaz nošení plavek zahalujících celé tělo rozdělil politiky i společnost. Konečné stanovisko k zákazu bude soud projednávat později. Na státní radu, která v zemi zastává roli nejvyššího správního soudu, se obrátila muslimská obec, která zákaz označila za diskriminační. Je právem muslimů se v Evropě koupat ve svých úborech, anebo je právem Evropanů chtít evropská pravidla? Občanské svobody versus obrana kulturní identity: v duelu se utkají novinářka Deníku Referendum Saša Uhlová a politolog z Vysoké školy CEVRO Institut Petr Sokol /ODS/.


Jordánsko a boj proti IS

Arabská muslimská země, která vyhlásila válku Islámskému státu. To je prozápadně orientované Jordánsko. Jakou roli v boji proti islámským fanatikům hraje? Je úspěšné? A jak se do humanitárních projektů v zemi zapojuje ČR? Do studia přijde velvyslanec ČR v Jordánsku Petr Hladík.


Řekli v Událostech, komentářích

Tomáš Prouza /ČSSD/, státní tajemník pro evropské záležitosti, ke včerejší námitce Jaroslavy P. Jermanové, že hnutí ANO nebylo informováno o návštěvě A. Merkelové v Praze:

Ve chvíli, kdy se potvrdila, dostala řada ministrů pozvánku, včetně Andreje Babiše. Ten se rozhodl nepřijít do Strakovy akademie, místo toho chtěl jít na Hrad za Milošem Zemanem. Všichni ministři, kteří měli nějakou agendu, přišli, jediný, kdo nepřišel, byl ministr Babiš.


Řekli v Událostech, komentářích

Saša Uhlová, novinářka, Deník Referendum, k zákazu burkin ve Francii:

Celá řada žen to nenosí dobrovolně. Pak je celá řada žen, které to dobrovolně nosí. My to zvenku těžko můžeme rozlišit. Určitě by měla existovat nějaká možnost pro ženy, třeba mladé dívky v rodinách, které jsou nuceny se zahalovat a nechtějí to, aby se mohly obrátit někam o pomoc, aby se to považovalo třeba za týrání. Ale asi těžko můžeme někomu zakázat, když chce mít zahalenou hlavu a tělo. (…) Já si tu evropskou liberální společnost představuju tak, že nebude kontrolovat tělo ženy.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín