Témata: Vášně při výročí konce války; Řecko: záchrana na dosah?; Skoncují politici s daňovými ráji?; Rekonstrukce D1. Moderují: Daniel Takáč a David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Vášně při výročí

V Moskvě se 71. výročí konce války slavilo tradičně velkolepou vojenskou přehlídkou. Armáda na Rudém náměstí představila nové zbraně. Prezident Vladimir Putin v projevu vyzval k vytvoření bezpečnostního rámce, na kterém by státy spolupracovaly mimo jakékoliv bloky a aliance. U nás proběhl tradiční slavností akt Dne vítězství v památníku na pražském Vítkově. Letošní oslavy ale vyvolaly i řadu kontroverzí. Mají čeští politici zapotřebí uctívat padlé ve druhé světové válce společně s motorkáři z Nočních vlků? A proč jsou veřejné debaty v Česku čím dál nenávistnější? V debatě vystoupí poslanec Jaroslav Foldyna /ČSSD/, místopředseda sněmovního výboru pro obranu Ivan Gabal /nestr. za KDU-ČSL/ a europoslanec Jiří Pospíšil /nestr. za TOP 09/.


Řecko: záchrana na dosah?

Řecko nejspíš brzy dostane další peníze ze záchranného programu. Dnes se na tom shodli ministři financí eurozóny. Přesvědčila je úsporná opatření a reformy přijímané řeckou vládou. Tamní zákonodárci klíčová opatření v oblasti penzí a daní přijali v noci na dnešek navzdory protestům stovek lidí před budovou parlamentu. Politici na mimořádné schůzce v Bruselu debatovali taky o udržitelnosti řeckého dluhu. Co bude s Řeckem dál? Odpoví politolog a publicista Thomas Kulidakis a ekonom Partners Pavel Kohout.


Skoncují politici s daňovými ráji?

Novináři dnes zveřejnili další tisíce klientů v kauze Panama Papers. Kvůli aféře už odstoupil islandský předseda vlády a své majetkové poměry musel vysvětlovat britský premiér. A víc než 300 ekonomů vyzvalo světové lídry, aby s érou daňových rájů skoncovali. Území, která umožňují ukrývat majetek nebo povolují firmám mít zisk tam, kde nepodnikají, podle nich deformují světovou ekonomiku. Skrývá kauza další závažná odhalení? A měli by politici proti daňovým rájům zasáhnout? Téma pro ekonoma Partners Pavla Kohouta.


Rekonstrukce D1

Přesně před třemi lety, 9. května 2013 začala modernizace dálnice D1. Dnes jsou hotové první čtyři úseky a na dalších pěti se pracuje. Nejdelší česká dálnice je zároveň dálnicí s nejvyšším počtem nehod. Kompletně opravená by D1 měla být v roce 2020. Rekonstrukce měla stát 14 miliard korun – jak ŘSD, tak Ministerstvo dopravy už teď ale přiznávají, že to bude asi o 6 miliard víc. Jak je to možné? A bude někdy stavba silnic v Česku rychlá, efektivní a levná? Otázky pro Davida Čermáka, bývalého generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic ČR.


Řekli v Událostech, komentářích

Pavel Kohout, ekonom, Partners, k Evropě a Řecku

„Kdyby politici v Evropě za něco stáli, tak Evropa nezažila velkou finanční krizi v roce 2008, která v podstatě trvá do dneška.“


Stopáž60 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín