Nahrávám video

3. květen 2016

Obsah dílu

OKD bez peněz — 10 % pro zdravotníky — Vykoupení z kvót?

Části dílu

01:36
OKD bez peněz
  Těžební firma OKD je v insolvenci – návrh na sebe podala sama a spojila ho s plánem reorganizace. Ten by měl podle představ vedení podniku zachovat provoz, pracovní místa a v co největší míře i uspokojit věřitele. Běžného provozu se insolvence zatím nedotkne – v dolech se bude dál těžit a na květnové mzdy pro stávajících 10 000 zaměstnanců prý podnik prostředky sežene. Téměř bezcenné akcie firmy na zprávu reagovaly dalším propadem téměř o 17 %.
  Ve velké debatě o vývoji situace v OKD budou diskutovat: ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek /ČSSD/, šéf odborů Josef Středula, jejich ekonomický expert Pavel Janíčko a komentátorka deníku Echo24.cz Lenka Zlámalová.
  28:21
  Stalo se
   34:11
   10 % pro zdravotníky
    Platy ve zdravotnictví porostou. Vláda je od příštího roku zvýší o desetinu – na tom se dnes shodla. Kde na to vezme, ale ještě neví. Ministr zdravotnictví Němeček chce o necelých 10 miliard navýšit platby za státní pojištěnce. Šéf financí Babiš by přidal jen 2 miliardy a zbytek má prý rezortní ministr uspořit. Lékařští odboráři zvýšení uvítali, chtějí ale víc, respektive deset procent navrch tři roky po sobě a kromě toho změny ve vzdělávání nebo posílení stavů v nemocnicích, aby nedostatek lidí nenahrazovaly přesčasy. Na září k tomu odbory chystají protestní akci.
    O finančních podmínkách v českém zdravotnictví a řešení nedostatku lékařů a sester budou debatovat: náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění Tom Philipp a místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Bohuslav Svoboda /ODS/.
    50:00
    Stalo se
     53:18
     Vykoupení z kvót?
      Brusel přijde s náhradou za kvóty – podle zatím neoficiálních informací představí Evropská komise zítra návrh na reformu dublinského systému, který dá státům na výběr – buď přijmout migranty podle kvót, nebo se z nich vyplatit. Cena má ale být vysoká. Deník Financial Times píše o 7 milionech korun za odmítnutého azylanta. Britská zpravodajská stanice BBC navíc tvrdí, že komise podpoří zavedení bezvízového styku s Tureckem. V Česku novinky z Bruselu nadšení nevzbudily – premiér Sobotka jménem vlády znovu odmítl systém kvót i případných náhrad a ke zrušení víz prý Turecko nejdřív musí splnit řadu restů.
      Nové unijní návrhy na změny v migrační politice okomentuje bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda /KDU-ČSL/.
      Přehrát celé video
      Stopáž61 minut
      Další díl
      4. květen 2016

      Události, komentáře na sociálních sítích

      Napište nám