Témata: Trestní odpovědnost od třinácti let?; Klimatické hrozby; Obamovy zahraniční cesty. Moderují: Lukáš Dolanský a Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Do vězení ve třinácti?

Trestně odpovědné by mohly být děti už od třinácti let. S návrhem, aby se hranice u nejzávažnějších činů, jako jsou vraždy, snížila až na 13 let, přišli poslanci ústavně-právního výboru. Posunout by se měly i maximální tresty za nejzávažnější činy a například vraždy by se neměly promlčovat. Má smysl zavírat třináctileté děti? Ochrání to společnost? Nebo je to jen politický populismus? Odpoví bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková /ANO/, předseda sněmovního ústavně-právního výboru Jeroným Tejc /ČSSD/ a psychopatolog Andrej Drbohlav.


Klimatické hrozby

Zástupci 171 států dnes – symbolicky na Den Země – podepisují v New Yorku dohodu o snížení závislosti na fosilních palivech. Zkusí tak udržet růst globální teploty v tomto století pod dvěma stupni Celsia. Podpis za Česko připojí ministr životního prostředí Richard Brabec. Schválit ji musí ještě parlament a podepsat prezident. Závazek, že do roku 2030 klesnou emise skleníkových plynů o 40 procent, už Česko skoro splnilo. Proč podle ekologů pařížská dohoda nestačí? Je oteplování skutečně vážná hrozba? Otázky pro geologa Václava Cílka.


Obamovy zahraniční cesty

Setrvání Británie v silné Evropské unii je v nejlepším zájmu Londýna i Washingtonu. Po jednání s britským premiérem Davidem Cameronem to prohlásil americký prezident Barack Obama. Podle průzkumu televizní stanice Sky News ale 60 % Britů nechce, aby se Obama do kampaně před blížícím se referendem vměšoval. Už včera se americkému prezidentovi dostalo velmi vlažného přivítání v Saúdské Arábii, kam letěl s cílem uklidnit napjaté vztahy se svými spojenci. Na letišti jej místo krále Salmana přivítal jen starosta Rijádu. Jednou z dalších destinací Obamy má být i japonská Hirošima. Byl by první úřadující hlavou Spojených států v japonském městě, na které Američané shodili jadernou pumu. Mluvčí japonské vlády ale zprávu popřel. Obamovy zahraniční cesty rozebereme s redaktorem Newsweeku Danielem Anýžem.


Řekli v Událostech, komentářích

Václav Cílek, geolog, k následkům globálního oteplování:

Myslím si, že se ocitáme na počátku velké migrace lidstva. Už probíhá 10 let, ale většinou uvnitř jednoho státu. V Číně už takto migrovalo 100 milionů lidí, nejvíce v historii.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín