Témata: Uprchlická krize a azylové zákony; Evropané odmítají Schengen; ČSSD musí zaplatit 337 milionů. Moderují: Lukáš Dolanský a David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

EK opět prosazuje povinné kvóty

Evropská komise přišla s novými pravidly azylové politiky. Připravila dva návrhy. Ve "slabší" úpravě by byl stávající dublinský systém doplněn o trvalý mechanismus, který by zemi v potížích ulehčil. Druhou variantou by bylo nahrazení stávajícího systému, kdy azylovou žádost řeší první země, ve které se uprchlík dostal na území EU. Místo toho by byli migranti rovnou přerozdělováni po všech zemích unie.

Nové i staré evropské plány na řešení migrační krize probereme s novinářkou Lídou Rakušanovou, bezpečnostním analytikem Tomášem Pojarem a analytikem Ústavu mezinárodních vztahů Vítem Benešem. Politický rozměr pak debatě přidají europoslanci Jiří Pospíšil /nestr. za TOP 09/ a Petr Ježek /nestr. za ANO/.


Konec Shengenu?

Přešlapy evropských lídrů v řešení migrační krize i nedávné teroristické útoky se začínají výrazně projevovat na důvěře lidí ve společnou Evropu. Konec Schengenu a návrat celníků na hranice podle nejnovějšího průzkumu agentury Ifop schvaluje 72 % Francouzů, 66 % Němců a 60 % respondentů z Itálie. Navíc Němci, kteří ještě vloni ve velkém podporovali otevřenou politiku kancléřky Merkelové, mění názor i na uprchlíky. Už skoro polovina z nich si myslí, že země už další přijmout nemůže. Ve Francii a v Itálii má stejný názor přes 60 % lidí.

Jak změnily dva roky migrační krize myšlení v Evropě? Další téma pro trojici analytiků a dva politiky.


Zeštíhlovací program sociálních demokratů

Vedení ČSSD už má plán, jak se obejít bez víc než 300 milionů, které musí podle soudu zaplatit advokátu Zdeňku Altnerovi. Vedení strany schválilo roční úspory v řádu desítek milionů korun. Platí okamžitě a dotknou se všech stranických buněk i všech předvolebních kampaní. Strana si chce pomoci taky úvěrem u banky a už má krizový plán s 20 body, zatím tajnými, který má stranickou kasu zachránit od bankrotu. S verdiktem se ale sociální demokracie smířit nechce a hodlá ho napadnout u Nejvyššího soudu, kde si bude mimo jiné stěžovat na to, že proces trval příliš dlouho.

Na novinky ze schůze vedení ČSSD se zeptáme redaktorky Pavly Kubálkové, která situaci sleduje a celou kauzu pak okomentuje advokát Jaroslav Ortman.


Stopáž59 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín