Další čeští vojáci odjíždějí hlídat hranice Schengenu; Demonstrace proti migrantům i v Česku; Prezident udělil státní vyznamenání; Moderují: Lukáš Dolanský a Daniel Takáč

Obsah dílu

Přehrát vše

Strach z islámu?

Česko chce pomáhat zvládnout imigrační vlnu na jihovýchodě Evropy - do Maďarska už poslalo vojáky i policisty, podobně chce přispět i Slovinsku. Na státní svátek se přitom doma znovu demonstrovalo proti migrantům, ale i na jejich podporu. V Praze, Brně, Ostravě a dalších městech vyšlo do ulic na 3000 lidí. Na akce dohlíželi stovky policistů, na několika místech zasahovali těžkooděnci. Jsou obrazy z ulice reálným vyjádřením názorů v Česku? Změnily se během posledního roku? A slyší na ně představitelé státu? Probereme s europoslancem Jiřím Pospíšilem /nestr. za TOP 09 a STAN/, předsedou hnutí Úsvit–NK Miroslavem Lidinským a senátorem a místopředsedou ODS Milošem Vystrčilem.


Rusko a Západ

Bývalý francouzský prezident a kandidát na znovuzvolení - Nicolas Sarkozy vzbudil rozruch, když v Moskvě chválil akce ruského prezidenta Putina a mluvil o nepostradatelnosti Ruska ve světě. Mění se vztah Západu k Putinovi? Další téma pro senátora ODS Miloše Vystrčila a místopředsedu Poslanecké sněmovny a předsedu KSČM Vojtěcha Filipa.
Strach z islámu?


Krize pražské koalice

Pražští politici se opět scházejí kvůli budoucnosti velké koalice na magistrátu. Členové trojkoalice v ní chtějí pokračovat, i hnutí ANO se domluvilo, že bude dál jednat. Má koalice ještě šanci pokračovat? Na čem to závisí? A jsou spory, které vedly k současné krizi faktické, politické nebo osobní? Zeptáme se současného pražského zastupitele a bývalého primátora Tomáše Hudečka /nestr./


Vyznamenání od prezidenta

Prezident Zeman rozdal státní vyznamenání a stejně jako loni se dočkal rozporuplného hodnocení. Hlavně od opozičních parlamentních stran slyšel kritiku kvůli jménům některých laureátů, hlavně ze Zemanova výběru „lidí práce“. Zastánci prezidenta zase argumentovali tím, že výběr kandidátů je čistě v jeho kompetenci. Jsou tedy státní vyznamenání projevem vůle prezidenta, nebo by mělo do jejich výběru mluvit víc lidí? A jak vlastně vnímat zpolitizování slavnostního aktu, které Zemanovu éru provází? Je to záležitost Hradu nebo jeho kritiků? Otázky pro komentátora MF DNES Miroslava Koreckého.


Řekli v Událostech, komentářích

Miloš Vystrčil, ODS, 1. místopředseda strany, o možné výstavbě bariéry na Slovensku v souvislosti s vlnou migrantů

"Pokud nebude fungovat ochrana schengenu a pokud paní Merkelová změní názor a začne uzavírat německé hranice, tak si myslím, že se může stát, že těm státům nic jiného nezbude."


Řekli v Událostech, komentářích

Miroslav Lidinský, Úsvit-NK, předseda hnutí, o možné výstavbě bariéry na Slovensku v souvislosti s vlnou migrantů

"Ploty rozhodně nic nevyřeší. Já myslím, že je potřeba se dívat mnohem dál a řešit vnitřní hranici schengenu formou technických prostředků."


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Pospíšil, nestr. za TOP 09 a STAN, europoslanec, o možném narušení schengenu výstavbou plotů uvnitř EU

"Když stavělo Maďarsko na vnější hranici EU zeď, tak jsem to respektoval, protože to může být forma ochrany vnější hranice, ale bariéry uvnitř schengenu, uvnitř EU, to se mi osobně nelíbí. Může to vést k dalšímu zpochybňování schengenu… Byl bych proti tomu."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín