Migranti míří z Maďarska do Chorvatska; Němci posílili kontroly na česko-německé hranici; Česko migrační vlna zatím nezasáhla; Moderuje: David Borek

Obsah dílu

Přehrát vše

Uprchlická krize

Tisíce migrantů dál míří k hranicím Evropské unie – nově volí trasu přes Chorvatsko. Jen za posledních čtyřiadvacet hodin jich do země přišlo víc než sedm tisíc. Německo zpřísnilo kvůli převaděčům kontroly na hranici s Českem. Od včerejška dohlíží i na dálnici A17 vedoucí ze sasko-české hranice do Drážďan. Evropský parlament mezitím velkou většinou hlasů podpořil návrh Evropské komise na přerozdělení 120 tisíc žadatelů o azyl z Řecka, Itálie a Maďarska. Zřízení nouzového mechanismu by měli definitivně schválit ministři vnitra členských zemí. Česko a další země východní Evropy jsou dál proti návrhu. Může Brusel kvóty direktivně nařídit? Hosty budou poslanec, předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa /ČSSD/, poslanec, předseda sněmovního výboru pro obranu David Kádner /Úsvit/ a balkanista František Šístek. Jak se ke kvótám a uprchlické krizi staví Británie? A jak chce reformovat Evropskou unii? Zeptáme se velvyslankyně Velké Británie v ČR Jan Thompsonové.


Exkluzivní host

Na návštěvě Prahy je Sathasivian "Saths" Cooper. Muž, který se jako student na počátku sedmdesátých let zapojil do boje proti apartheidu v Jihoafrické republice. V době, kdy byl za mřížemi i Nelson Mandela, si odseděl šest let. Dnes je prezidentem mezinárodní psychologické organizace. Saths Cooper bude exkluzivním hostem Událostí, komentářů.


Jednání tripartity

Rozpočet na příští rok i peníze pro zdravotnictví – ve Strakově akademii jednají zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů. Téma pro makroekonoma ČMKOS Martina Fassmana a náměstka ministra financí Jana Gregora.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Thompsonová, velvyslankyně Velké Británie v ČR, k britskému přístupu k současné imigrační vlně v Evropě

Náš přístup je zaměřit se na řešení situace uprchlíků přímo v regionech, odkud přicházejí. Chceme proto podporovat uprchlické tábory přímo v Sýrii a v sousedních zemích. Jsme druhým největším sponzorem v této oblasti. A také se podílíme na operacích ve Středozemním moři.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín