Témata: Kdo nás bude bránit?; Migrační krize; Čekání na řecké reformy; Moderuje: Daniel Takáč

Obsah dílu

Přehrát vše

Kdo nás bude bránit?

K povinným odvodům se chodit nebude – sněmovnou prošla v prvním čtení novela branného zákona a plošné odvody mužů i žen z ní nejspíš zmizí. Podle poslanců by to v praxi byly jen zbytečně drahé a administrativně náročné registrace. Ministerstvo obrany už představilo nový plán dobrovolných odvodů. Novela posiluje taky úlohu aktivních záloh, nově by bylo možné jejich členy vyslat třeba i do zahraničních misí, nebo na pomoc při živelních katastrofách. Co dalšího zákon zavádí? Co se pro vojáky i civilisty změní? A jak vojenskou službu pro záložáky zatraktivnit? Odpoví ministr obrany Martin Stropnický /ANO/, členka výboru pro obranu a 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová a místopředseda sněmovního výboru pro obranu Ivan Gabal /KDU-ČSL/. Podrobnosti přímo ze sněmovny doplní redaktorka ČT Petra Tuháčková.


Migrační krize

Šéfové resortů vnitra zemí Evropské unie se v Lucemburku sešli kvůli problému migrantů. Milan Chovanec představil záměr české vlády do roku 2017 přijmout 1 500 uprchlíků. O řešení uprchlické krize mluvil v podvečer i premiér Sobotka s předsedy všech parlamentních stran. Jaké jsou závěry lucemburské schůzky? Co Evropská unie udělá pro zastavení migrační vlny? A jak by se měla zapojit Česká republika? Problém rozebereme s filozofem a publicistou Maxmiliánem Kašparů. Odrazila se migrační krize i v české legislativě? Odpoví Jana Černochová /ODS/ a Ivan Gabal /KDU-ČSL/.


Čekání na řecké reformy

Řecká vláda jedná o reformách, které má do dnešní půlnoci předložit Bruselu. Podle řeckých médií navrhne kombinaci škrtů a nových daní. Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval Řeky i věřitele, aby přišli s realistickým návrhem dluhové dohody. Případný bankrot by mohl vyhrotit i uprchlickou krizi. OSN varovala, že pokud bankám dojde hotovost, bude mít problém zajistit základní potřeby pro uprchlíky na řeckých ostrovech. Jak budou věřitelé reagovat na řeckou nabídku? Jaká je šance na dohodu? A co by bylo nejlepším řešením pro Řecko? Zeptáme se ekonoma Tomáše Sedláčka a politologa Metropolitní univerzity Oldřicha Bureše.


Řekli v Událostech, komentářích

Martin Stropnický /ANO/, ministr obrany, k posilám pro armádu – o dobrovolných odvodech

"My letos budeme nabírat víc těch rekrutů, je to číslo 1 800, máme to kryto finančními prostředky a ten zájem tu je. Čili je to spíš soubor jakýchsi pravidel, která mají vyplnit určité vakuum mezi tím stavem, že máme profesionální armádu, a ta funguje určitým způsobem. Ale nejsme připraveni na skutečně nějakou krizovou situaci."


Řekli v Událostech, komentářích

Jana Černochová /ODS/, 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu strany, k posilám pro armádu – o dobrovolných odvodech

"Jestli si pan ministr opravdu myslí, že ten návrh budeme psát my, tak se pan ministr plete. Jasně poslanci výboru pro obranu měli dohodu s Ministerstvem obrany, že do prvního čtení nám bude předloženo paragrafové znění. To, že se z toho dneska pan ministr vymluvil, ano, beru na vědomí, ale máme 90 dnů právě na to, aby nám Ministerstvo obrany předložilo nějaký návrh. Přeci se jedná o branný zákon, o zákon, který je nejdůležitější pro Českou republiku, a nemůže ho psát skupina poslanců, při vší úctě k nám všem, jsou mezi námi i právníci, ale není možné, abychom takhle zásadní zákon pro Českou republiku psali my."


Stopáž59 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín