Témata: Summit G7 bez Putina; Nezaměstnanost klesá; Pat po tureckých volbách?; První svobodné volby 25 let poté. Moderují Daniel Takáč a David Borek

Obsah dílu

Přehrát vše

G7 bez Putina

K hlavním tématům dvoudenního summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v bavorském alpském zámku Elmau patřila neuspokojivá situace na Ukrajině, boj proti klimatickým změnám a jednání o dohodě o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Lídři zemí G7 se na summitu shodli na zachování sankcí proti Rusku, které již dříve přijali kvůli situaci na Ukrajině. Moskva poté dala najevo, že se jí nelíbí spojování sankcí s plněním minských dohod Ruskem. Země G7 se také shodly na závazném cíli v boji se změnami klimatu, že se světová teplota nezvýší o víc než dva stupně. Hosty budou bývalý ministr zahraničí Jan Kavan /ČSSD/ a bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda /KDU-ČSL/.


Nezaměstnanost klesá

Nezaměstnanost v Česku klesá. O 84 tisíc míň lidí než před rokem se letos v květnu hlásilo na úřadech práce. Nezaměstnanost se snížila na 6,4 procenta a statistiky jsou tak nejlepší za posledních šest let. Může za to rekordní růst ekonomiky a pokračující sezónní práce. Oproti loňsku stoupl na dvojnásobek i počet volných pracovních míst. O příčinách poklesu nezaměstnanosti, ale také o podnikatelském prostředí, pracovních podmínkách a ochraně zaměstnanců budeme hovořit s předsedou ČMKOS Josefem Středulou a zástupcem podnikatelů, šéfem AMSP Karlem Havlíčkem.


Turecko po volbách

Překvapivé výsledky přinesly turecké volby. Vládnoucí strana prezidenta Erdogana sice zvítězila, po víc než deseti letech ale nesestaví jednobarevný kabinet. Opoziční lídři mluví o triumfu demokracie, který zastavil posun země k prezidentskému systému. Co bude výsledek pro Turecko znamenat? Jsou dokladem trvalejšího odklonu od prezidenta Erdogana? A jak reálná je varianta nových voleb? Spojíme se s blízkovýchodním zpravodajem ČT Jakubem Szántó. Do studia přijde turkolog, bývalý velvyslanec v Ankaře Tomáš Laně.


První svobodné volby – 25 let poté

Už čtvrt století volí Češi a Slováci demokraticky. První svobodné hlasování proběhlo 8. června 1990. Lidé vybírali zástupce do tehdejšího Federálního shromáždění i do České nebo Slovenské národní rady. Účast byla rekordní - téměř 97 procent oprávněných voličů. V Česku drtivě vyhrálo Občanské fórum, na Slovensku pak Verejnosť proti násiliu. Čtvrt století starý model voleb v budoucnu zřejmě projde změnami - část politiků totiž o to usiluje. Téma pro jednoho ze zakladatelů OF a bývalého poslance ČSSD Zdeňka Jičínského.


Řekli v Událostech, komentářích

Cyril Svoboda /KDU-ČSL/, bývalý ministr zahraničí, o protiruských sankcích

"Ruská mentalita je jiná od evropské – už tradičně Rusové vydrží víc. Jejich práh toho, co unesou, je někde daleko dál, než je práh Evropanů. A prezident Putin na to hraje a říká: Naše pozice je tak vážná, že jí přineseme oběť. A ta oběť je osvědčením našeho postoje. A ptá se Evropské unie: Za co jste ochotni platit vy?"


Stopáž59 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín