Témata: Ledovka v Česku; Sporné platy ústavních činitelů; Boj s dětskými dluhy; (Ne)transparentní rozdělování dotací? Moderuje: Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Ledovka v Česku

Česko trápí druhý den ledovka – a zastavila dopravu po celé zemi. V Praze ráno vůbec poprvé nevyjely žádné tramvaje. Nejhorší je situace na železnici – někteří cestující seděli ve vlacích i celou noc. Proč je dráhy nevysvobodily dřív? Měli lidé včas zprávy o tom, co se děje? A jaké dostanou odškodnění? Odpoví člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán. S aktuálními informacemi se přihlásí přímo z terénu naši reportéři. Jak dlouho kalamitní situace potrvá, se zeptáme meteoroložky ČT Taťány Míkové.


Sporné platy ústavních činitelů

Ani po dnešku není jasné, jak se od nového roku změní platy ústavních činitelů. Zákon ale ve sněmovně míří do závěrečného hlasování. Koalice do teď prosazovala zvýšení mezd o jedno procento, přes den se ale objevily další návrhy. Který z nich nakonec zvítězí? A stihne se zákon projednat včas? Diskutovat budou ministr zemědělství Marian Jurečka /KDU-ČSL/ a členka rozpočtového výboru sněmovny Věra Kovářová /STAN/TOP 09/.


Boj s dětskými dluhy

V Česku žije zhruba 150 tisíc dětských dlužníků. Často jde o děti z domovů, za které rodiče nezaplatili poplatky za odpad nebo třeba jízdu načerno. O dluhu se většinou dozvědí až od exekutora po dovršení osmnácti let. Pomoct by měla novela zákona o místních poplatcích, která ale leží ve sněmovně už od května. Hosty budou vedoucí programu pracovního a dluhového poradenství společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle a advokátka, iniciátorka projektu Děti bez dluhů Alena Vlachová.


(Ne)transparentní rozdělování dotací?

Filmařská obec se v otevřeném dopise obrátila na ministra kultury Daniela Hermana. Signatáři žádají, aby byly na jaře do nové Rady Státního fondu kinematografie zvoleny osobnosti, které mají renomé i autoritu. Reagovali tak na to, že fond přidělil většinu z 25 milionů filmu Filipa Renče o Lídě Baarové. Téma pro člena České filmové a televizní akademie Iva Mathé a členku Rady Státního fondu kinematografie Zdenu Štěpánkovou.


Řekli v Událostech, komentářích

Michal Štěpán, člen představenstva ČD, ke středečnímu provozu

„Zhruba 50 procent regionálních vlaků na elektrifikovaných tratích pojede určitě. Na tratích, kde není elektrifikace, pojede standardně sto procent vlaků. Horší situace je v dálkové dopravě, především na té páteřní trati (Praha–Brno–Ostrava, pozn. red.). Tam počítáme, že pojede zhruba polovička vlaků. (...) V ranních hodinách každou hodinu z Ostravska nebo z Olomoucka pojede spoj do Prahy nebo dále.“


Řekli v Událostech, komentářích

Michal Štěpán, člen představenstva ČD, ke kolapsu vlakové dopravy

„Během 120 minut byl ochromen provoz na velké části železniční sítě. Zastavilo se zhruba sto, sto třicet vlaků. Měli jsme připraveno zhruba deset záložních lokomotiv v různých lokalitách. (...) To byla příprava díky tomu, že ČHMÚ vydal včas výstrahu, takže jsme aktivizovali naše zaměstnance pro pohotovost ve stanicích, abychom udrželi provoz osobních pokladen už mimo pracovní dobu, abychom udrželi otevřené vestibuly.“


Řekli v Událostech, komentářích

Michal Štěpán, člen představenstva ČD, k odškodnění klientů

„Samozřejmě platí to, že v těch extrémních případech, jako zmiňovaný Landek, to odškodňování budeme řešit s našimi zákazníky individuálně. Proto jsme zřídili adresu namraza@cd.cz. (...) Všechny bych chtěl poprosit, aby si zachovali jízdní doklady v originále. (...) Nechceme nikterak na naše zákazníky tlačit, proto mají teď zhruba 14 dní na to, aby uplatnili právo z přepravní smlouvy.“


Stopáž59 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín