Témata: Ministr Prachař rezignoval; Oslavy 17. listopadu bez politiků; Komise k 17. listopadu; Můžeme věřit BBC? Moderuje: Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Ministr Prachař rezignoval

Šéf resortu dopravy Antonín Prachař končí ve vládě. Rezignaci nabídl sám a předsednictvo hnutí ANO ji přijalo. Andrej Babiš už zároveň navrhl Prachařova nástupce – dopravu by mohl vést ředitel divize společnosti Skanska Dan Ťok. Proč musel Antonín Prachař skončit? Opravdu je nový kandidát na ministra ve střetu zájmů, jak tvrdí opozice i někteří poslanci koalice? A dají se ve vládě čekat další personální změny? Hostem bude ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier /ČSSD/, předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, dopravní expert, profesor ČVUT Petr Moos a komentátor Lidových novin Petr Kamberský.


Oslavy 17. listopadu bez politiků

Na oslavách 25. výročí sametové revoluce bude chybět řada čelných představitelů státu. Třeba premiér Sobotka odletí – bezprostředně poté, co položí květiny na Národní třídě – do Washingtonu. A šéf sněmovny Jan Hamáček zamíří už v neděli do New Yorku na koncert České filharmonie v Carnegie Hall. Proč dávají politici přednost vzpomínkovým akcím v USA? I na to se zeptáme předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka /ČSSD/.


Komise k 17. listopadu

Sněmovna zpřístupní historikům materiály takzvané Stankovy komise, která jako vůbec první dohlížela na vyšetřování událostí 17. listopadu 1989. Po setkání s někdejšími členy komise Federálního shromáždění pro vyšetření těchto událostí to řekl šéf dolní komory. Co může po pětadvaceti letech z materiálů vyplynout? Téma pro předsedu sněmovny Jana Hamáčka /ČSSD/ a člena bývalé vyšetřovací komise Jana Vidíma.


Můžeme věřit BBC?

Pětadvacet let pracoval jako reportér BBC – a už během svého působení v britské veřejnoprávní televizi se ohrazoval proti její zaujatosti. Novinář a spisovatel Robin Aitken se účastní letošního ročníku mezinárodní konference o žurnalismu a médiích News Assembly – a bude hostem v závěru pořadu.


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Dienstbier /ČSSD/, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu, k rezignaci Antonína Prachaře

"Mně by vlastně asi vůbec nevadilo, kdyby pan Ťok podpořil hnutí ANO sám za sebe, ta informace, že ho podpořil i za společnost Skanska, je asi trošku větší problém ve vazbě na jeho nástup na Ministerstvo dopravy. Tady by tedy hnutí ANO mělo jasně garantovat, že tedy k tomu střetu nedojde. Teď nechci debatovat o tom, jakým způsobem by tato garance měla být dána. (…) V principu respektujeme nominaci hnutí ANO. Pokud se podaří vyřešit všechny problémy, pokud tam nebudou nějaké nepřekonatelné překážky."


Řekli v Událostech, komentářích

Jaroslav Faltýnek /ANO/, předseda poslaneckého klubu, k rezignaci Antonína Prachaře

"Rozhodl se, že nechce dál podléhat tlaku médií. (…) Je to jeho osobní rozhodnutí. (..) Já bych chtěl i touto formou poděkovat Tondovi Prachařovi za jeho práci, kterou udělal v pozici ministra za těch osm měsíců, protože ne všechno, co se udělalo, bylo špatně."


Řekli v Událostech, komentářích

Zbyněk Stanjura /ODS/, předseda poslaneckého klubu, bývalý ministr dopravy, k rezignaci Antonína Prachaře

"Já tomu nevěřím o té dobrovolné rezignaci. Člověk, který rezignuje, tak přece v pondělí dva dny před rezignací nevymění generálního ředitele Českých drah, člověk, který ve středu rezignuje, přece nenavrhne ve vládě ve středu odvolat dalšího vysokého úředníka, tentokrát z Drážní inspekce. (…) Já myslím, že je to trošku vynucená rezignace."


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Hamáček /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny, k odletu politiků k 17. listopadu do USA

"Česká filharmonie koncertuje v New Yorku a Ministerstvo kultury ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí chystají jako součást prezentace České republiky to, že poprvé od návratu Antonína Dvořáka do naší země ze Spojených států opustí tuto zemi originál Novosvětské. A ten je potřeba také do New Yorku nějak dopravit, je to národní kulturní památka a jediným možným způsobem je letadlo Armády České republiky a existuje pouze relativně omezená skupina lidí, kteří mohou využívat tohoto způsobu, a jedním z nich je předseda Poslanecké sněmovny, a tudíž my zajišťujeme dopravu tohoto originálu na výstavu do New Yorku a při té příležitosti se budu účastnit koncertu."


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Hamáček /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny, k cestě Vojtěcha Filipa

"Zaprvé já si myslím, že ta celá kauza nevznikla kvůli cestě Vojtěcha Filipa do Moskvy. Ta celá kauza vznikla proto, že opozice – pravicová, zejména tedy TOP 09 – potřebovala důvod, proč zbrzdit jednání sněmovny."


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Hamáček /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny, k cestě Vojtěcha Filipa

"Nicméně není pravdou, že by se nikdo s ruskými politiky nebavil. Včera jsem byl v Berlíně na konferenci, kde vystupoval německý ministr zahraničí, vysoká představitelka Evropské unie Mogherini, a oba dva říkali, že to nejhorší, co bychom mohli udělat, je přerušit kontakty s Ruskem, abychom narušili ty komunikační kanály."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín