Témata: Ukrajina po volbách; Centrální registr přestupků; Výroční zpráva BIS varuje před etnickým napětím; Vydírání státu vypuštěním viru ebola; Festival dokumentárních filmů v Jihlavě. Moderuje David Borek

Obsah dílu

Přehrát vše

Ukrajina po volbách

Na Ukrajině se po víkendových volbách rýsuje silná prozápadní koalice. Přestože ještě nejsou sečteny všechny hlasy, k jasnému vítězství míří proevropské strany prezidenta Porošenka a premiéra Jaceňuka. Naopak neuspěli nacionalisti a komunisti, kteří budou v parlamentu chybět poprvé v novodobých dějinách země. Jak se změní politika nové vlády v Kyjevě a kdo ji bude tvořit? A jak si poradí s konfliktem na východě země? Hostem Událostí komentářů bude ukrajinský velvyslanec Borys Zajčuk, poslankyně Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/, která se vrátila z pozorovatelské mise OBSE na Ukrajině, a ukrajinistka Lenka Víchová.


Přestupky nově

Zavedení centrálního registru přestupků odsouhlasila vláda. Kdo se opakovaně proviní, bude muset počítat s vyšším trestem. Přísnější postihy se mají týkat třeba rušení nočního klidu nebo drobných krádeží. Novinka míří hlavně proti recidivistům. Opravdu novela zákona o přestupcích pomůže omezit kriminalitu? Zeptáme se poslance, místopředsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Bronislava Schwarze /ANO/.


Zpráva BIS

Demokracii v Česku loni nejvíc ohrožovalo etnické napětí. Ve své výroční zprávě to uvádí Bezpečnostní informační služba. Větší nebezpečí by podle ní mohly představovat protiromské nálady části společnosti než samotní pravicoví extremisté. BIS také uvádí, že do Česka přijíždějí špioni z Ruska a Číny – a jsou kryti nejen jako diplomaté, ale i jako studenti nebo podnikatelé. Probereme s bývalým šéfem BIS Karlem Randákem, bezpečnostním analytikem Janem Schneiderem a poslancem, místopředsedou sněmovního výboru pro bezpečnost Bronislavem Schwarzem /ANO/.


Ohrožená ČR?

Česku někdo vyhrožuje rozšířením viru ebola na různých veřejných místech – a chce jeden milion eur. Podle vyšetřovatelů je hlavním cílem vyděračů vyvolat paniku. Hlavní hygienik upozorňuje, že šíření této nemoci je v tuzemských klimatických podmínkách nepravděpodobné. A premiér Sobotka případ označil za hyenismus. Téma pro bývalého šéfa BIS Karla Randáka a bezpečnostního analytika Jana Schneidera.


MFDF Ji.hlava

Festival dokumentárních filmů v Jihlavě vrcholí. Do programu se dostaly dvě stovky snímků. Dokumentaristé teď napjatě čekají na jména vítězů – vyhlášeni budou během večera. Kdo zvítězil? Dozvíme se od redaktora ČT Petra Viziny.


Řekli v Událostech, komentářích

Borys Zajčuk, velvyslanec Ukrajiny v ČR, o snahách východních oblastí o odtržení od zbytku země

"Sebeurčení v současné době odporuje našim zákonům. Mají právo vyslovit svůj názor, bránit své území, mají právo rozvíjet samosprávu a stanovit si program – ale v rámci existující Ukrajiny."


Řekli v Událostech, komentářích

Borys Zajčuk, velvyslanec Ukrajiny v ČR, o obyvatelstvu na východě Ukrajiny

"Je to především dělnická třída a právě oni vyznávali kdysi komunistickou ideologii. Když začala revolta proti Kyjevu, tak tvrdili, že východ země živí zbytek Ukrajiny. Je tam průmyslový komplex, chemický průmysl a oni si mysleli, že když vyrábí konkrétní věci, tak mají právo i na vlastní mentalitu, která je vlastní pouze jim – ale ve skutečnosti tomu tak není a opoziční strany, které zasednou v parlamentu, to jsou převážně majitelé výrobních podniků a podporují je tedy jejich zaměstnanci."


Stopáž59 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín