Témata: Neštěstí ve Žďáru nad Sázavou; Rozkol v TOP 09; Hádky o dopravu; Exodus z deníku SME. Moderuje: Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Neštěstí ve Žďáru nad Sázavou

Premiér Bohuslav Sobotka pověřil ministry školství, zdravotnictví a spravedlnosti, aby v souvislosti s tragédií prověřili postup lékařů, soudů i škol. Podle něj mohlo jít o systémové selhání. Žena už jeden podobný útok spáchala před dvěma lety v Havířově. Postupoval soud, který o propuštění rozhodoval, správně? Téma pro ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou /ANO/ a policejní psycholožku Ludmilu Čírtkovou.


Rozkol v TOP 09

Pražskou organizaci TOP 09 opustily dvě hlavní tváře. Ze strany vystoupili primátor Tomáš Hudeček i první náměstek Jiří Vávra. Kvůli osobním sporům oba muži nabídli ráno rezignaci a strana ji přijala. Jde o oslabení TOP 09 nebo se strana před druhým kolem senátních voleb naopak sjednotí? Téma pro posledního muže TOP 09 ve vedení Prahy náměstka primátora Jiřího Nouzu.


Hádky o dopravu

Ministerstvo dopravy pod vedením Antonína Prachaře nezvládá organizaci rekonstrukce dálnice D1 – tvrdí to obě opoziční pravicové strany. ODS i TOP 09 proto požadovaly zřízení sněmovní vyšetřovací komise, která měla prověřit mimo jiné i personální politiku resortu nebo údajný chaos na Ředitelství silnic a dálnic. Návrh Sněmovna zamítla, a to přesto, že stabilizaci ŘSD požaduje i premiér Bohuslav Sobotka /ČSSD/. Je resort dopravy opravdu v rozkladu? Téma pro ministra dopravy Antonína Prachaře /ANO/, Zbyňka Stanjuru /ODS/ a Františka Laudáta /TOP 09/.


Exodus z deníku SME

Vlivný slovenský deník SME hromadně opouštějí i řadoví redaktoři. Po oznámení prodeje poloviny vydavatelství finanční skupině Penta podal výpověď šéfredaktor Matúš Kostolný. Ten nyní údajně připravuje vlastní novinářský projekt a většina redakce ho chce následovat. Ohrožuje nový vlastník nezávislost listu? A kupuje si Penta deník, aby umlčela kritické názory? Téma pro odcházejícího šéfredaktora Matúše Kostolného a ředitele vydavatelství Petit Press, které SME vydává, Alexeje Fulmeka.


Řekli v Událostech, komentářích

Helena Válková /ANO/, ministryně spravedlnosti, o tragédii ve Žďáru nad Sázavou

"Seznámila jsem se s tím spisem dneska odpoledne. Seznámila jsem se se spisem mírně útlým, takže jsem si ho mohla pročíst, a došla jsem k závěru, že soud důkladně nezhodnotil a nezjistil všechny okolnosti, které by mohly vést i k jinému závěru. Možná je to jenom nedostatečná pozornost, v uvozovkách jenom. Já říkám toto byl mimořádně závažný případ, v minulosti už došlo k selhání a zasloužil si mimořádně zvýšenou pozornost všech aktérů. Státního zástupce, který tam byl a který se také neprojevil aktivně. Tím, že nenavrhl důkaz, soudce mohl něco opomenout a státní zástupce je tam kromě jiného od toho, aby v takovém případě se přihlásil, navrhl to dokazování. Nic takového se nestalo."


Řekli v Událostech, komentářích

Helena Válková /ANO/, ministryně spravedlnosti, o kauze herců Petra Čtvrtníčka a Jana Potměšila

"Já jsem to podání ještě neměla v ruce, zase o něm jenom vím, protože jsem přiběhla z Poslanecké sněmovny, věnovala jsem zvýšenou pozornost žďárskému případu. Já osobně k tomu nějaký názor mám, ale tady nevystupuju za Helenu Válkovou, ale za ministryni spravedlnosti a ta se musí vždycky seznámit se spisovým materiálem. Případem se budu zabývat. Zaujalo mě to i právě v tom sociálně-politickém kontextu, protože to má jistě i určité dopady na mínění veřejnosti, jde o zneužití určitých pravomocí a jejich dopad."


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Nouza /TOP 09/, náměstek primátora hl. m. Prahy, o rozkolech v TOP 09

"Já si myslím, že ty spory vnímali voliči i tím volebním výsledkem. Já jsem neočekával, že budeme mít jenom dvacet procent. A i to je ten důsledek těch sporů, které probíhaly od července letošního roku, a to je to, já si myslím, ta osobní sebereflexe obou kolegů. Já si toho přístupu vážím."


Stopáž58 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín