Témata: Půl roku Sobotkovy vlády; Image vlády; Sankce proti Rusku; 60 let s Pánem prstenů; Moderuje: Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

Půl roku vlády

Sobotkův kabinet má za sebou první půlrok vládnutí. Premiér spolupráci ČSSD, ANO a lidovců spíše chválí. Za největší problém považuje boj s časem a zdlouhavé schvalování zákonů. Opozice to ale vidí jinak – vládní strany podle ní příliš nevyužívají sílu, kterou mají. Jak se vládě povedl první půlrok? Jakou známku by si dala, jak ji hodnotí opozice? A jak kabinet působí navenek? Hostem bude ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek /ČSSD/ a bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba /ODS/. Komentář připojí politolog Masarykovy demokratické akademie Lukáš Jelínek, komentátor Lidových novin Petr Kamberský a specialistka na nonverbální komunikaci, prorektorka AMU Noemi Zárubová.


Sankce proti Rusku

Evropská unie zpřísnila sankce vůči Rusku. Velvyslanci 28 členských států v Bruselu rozhodli, že zavedou ekonomické postihy v energetické, bankovní a zbrojní oblasti. Jaké konkrétní dopady budou zpřísněné sankce mít? A proč k nim Evropa přistoupila až teď? Téma pro ekonoma Next Finance Vladimíra Pikoru a prezidenta a výkonného ředitele Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiřího Hynka.


60 let s Pánem prstenů

Kultovní svět Pána prstenů slaví šedesátiny. John Ronald Tolkien ho původně vytvořil v pohádkách pro své děti, později přerostl v obsáhlou fiktivní mytologii. Fenomén Pána prstenů probereme s literárním vědcem Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Danielem Soukupem.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Mládek /ČSSD/, ministr průmyslu a obchodu, o problémech fungování vládní koalice

Já jsem například byl zvyklý, že když probíhá připomínkové řízení, kterého se účastní náměstek příslušného ministerstva, tak že ten ministr o tom ví, nechá se informovat. A ne že se k tomu postaví, jako že jemu osobně to ještě nikdo neřekl. (…) V té vládě současné jsou dvě standardní politické strany – sociální demokracie a strana lidová. A je tam hnutí, které je tak trochu experimentem. A to samozřejmě vyvtáří určité tenze.


Řekli v Událostech, komentářích

Martin Kuba /ODS/, bývalý ministr průmyslu a obchodu, o problémech fungování vládní koalice

Mě na tom trochu mrzí spíš ten pokrytecký postup. Když se to dělalo nám, tak ty strany vládní koalice v podstatě kritizovaly, jak je ta politika hrozná. A dnes se jim děje naprosto to samé, hádají se o eurokomisaře, pak vlastně za něj vymění politický program, děje se jim v podstatě naprosto to samé a pro mě je to jenom ukázka, že to, co je doneslo do té Strakovy akademie, a ty sliby skutečně nestály na té realitě.


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Hynek, prezident a výkonný ředitel, Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, o zaváděných sankcích EU proti Rusku

Chápu, že Evropská unie chce nějakým způsoberm vystavit Rusko určitému tlaku. Ale malinko mě překvapuje, proč se k tomu nepřidává Ukrajina, kdy víme, že ukrajinští výrobci vojenského materiálu běžně do toho Ruska dodávají. Lukáš Dolanský: Dodávají stále, i v této situaci? Jiří Hynek: Podle mých dostupných informací dodávají stále.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín