Témata: Eurokomisařka Jourová?; Kontrola na Ministerstvu školství; Daňový ráj Petry Kvitové?; Přístupnější Šumava?; Trojhalí Karolina v Ostravě. Moderuje Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Eurokomisařka Věra Jourová?

Jméno kandidáta na eurokomisaře chce premiér Bohuslav Sobotka vybrat příští týden. Hnutí ANO navrhuje nově ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou – sociální demokraté trvají na Pavlu Teličkovi. A opozice vládu kritizuje, že není schopna se shodnout na jednom jménu. Kdo bude českým eurokomisařem? Proč by jím měla být Věra Jourová? A jaké portfolio je jí nejbližší? Ministryně pro místní rozvoj, místopředsedkyně ANO Věra Jourová bude hostem Událostí, komentářů.


Kontrola na Ministerstvu školství

Připravit reformu základního a středního školství nebo rozšířit mateřské školy – úkoly pro ministra školství Marcela Chládka, které zazněly při třetí inspekční cestě premiéra Bohuslava Sobotky. Proč je třeba školství reformovat? A jak to bude s penězi pro školy? Diskutovat budou ministr školství Marcel Chládek /ČSSD/ a expert ODS pro oblast vzdělávání Václav Klaus mladší.


Daňový ráj Petry Kvitové?

Wimbledonská vítězka Petra Kvitová opět na titulcích – tentokrát ale v souvislosti s tím, kde daní své peníze. Poslanec Stanislav Huml se ostře vyjádřil proti tomu, že tenistka má od října trvalé bydliště v Monaku. Kvitové se zastali kolegové ze sportu a podpořil ji i premiér. Téma pro redaktora Deníku Referendum, bývalého disidenta Petra Pospíchala a vedoucího katedry politologie a filozofie Univerzity J. E. Purkyně Daniela Kroupu.


Přístupnější Šumava?

Turistům by se mohla otevřít dosud nepřístupná místa v první zóně šumavského národního parku – plánuje ministr životního prostředí Richard Brabec. Správa parku teď prověřuje čtyřicet takových lokalit. Kdy by se mohly návštěvníkům otevřít? A neohrozí turisté některé chráněné rostliny a živočichy? Probereme s mluvčím NP Šumava Janem Dvořákem.


Trojhalí

Ostrava se může pochlubit další zrekonstruovanou kulturní památkou. Za stovky milionů se bývalé průmyslové haly v centru města proměnily v otevřený prostor pro výstavy, divadelní představení nebo třeba koncerty. Za architektonickým návrhem stojí Josef Pleskot, který bude hostem v závěru pořadu.


Řekli v Událostech, komentářích

Věra Jourová /ANO/, ministryně pro místní rozvoj, potvrdila, že o možném nástupci už je rozhodnuto

"Je to osobnost, která má zkušenosti dlouholeté s regionální politikou a zvládla by tu agendu velmi dobře."


Řekli v Událostech, komentářích

Věra Jourová /ANO/, ministryně pro místní rozvoj, ke své nominaci na post eurokomisařky

"Já jsem byla v Bruselu před týdnem a tam jsem to silně slyšela, tohleto volání, bude-li to žena, bude šance na tzv. silné portfolio. S tím jsem přijela domů, a tak jsme to s panem Babišem probírali a nakonec z toho vznikla moje nominace."


Řekli v Událostech, komentářích

Daniel Kroupa, vysokoškolský pedagog ke kritice tenistky

"Já bych nejdříve vyjádřil lítost nad tím, že ve chvíli kdy máme velikou radost z toho, že Petra Kvitová vyhrála Wimbledon a přinesla nejen sobě, ale i České republice dobré jméno, tak se rozbíhá debata, která má v sobě určitý rys trapnosti."


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Pospíchal, redaktor, Deník Referendum, autor kritického textu o Petře Kvitové

"Já jsem se na to utkání taky díval, mně se to líbilo, já jsem jí fandil. To je jistě úctyhodné vítězství, ale pokud vidím ten základní rozpor v tom, že někdo je doma pro daně někde a pro ty ostatní základní životní vazby někde jinde, tak si myslím, že to je věc veřejná, protože placení daní není tak úplně věc nějaké soukromé vůle."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín