Témata: Chyby lékařů a odškodnění; Vyšší platy politiků?; Předčasné volby v Polsku?; Supermoderní ústav; S minulostí zúčtujeme. Moderuje: Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Chyby lékařů a odškodnění

Ústavní soud otevřel cestu k vyššímu odškodnění ženy, jejíž zdraví těžce poznamenal lék předepsaný v roce 1975 obvodní lékařkou. Žádá zhruba 4 miliony korun, soudy jí zatím přiznaly jen 500 tisíc. Soudci ale nařídili nové projednání žaloby. A v rozhovoru se budeme věnovat i případu těhotné ženy, která zemřela v Orlové na Karvinsku po rutinní lékařské prohlídce.
Do studia přijde místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Leoš Heger /TOP 09/, poslanec Miloslav Janulík /ANO/, místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala a právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál.


Vyšší platy politiků?

Platy politiků by od příštího roku měly růst míň než mzdy státních zaměstnanců, a to o jedno procento. Návrh, který na zadání vlády připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí má zabránit skokovému nárůstu po rozmrazení platů politiků. Jinak by si zákonodárci přilepšili až o desítky tisíc měsíčně. Měly by platy politiků růst? Zeptáme se místopředsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Marie Benešové /ČSSD/ a poslance a místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše.


Předčasné volby v Polsku?

Polský premiér Donald Tusk připustil, že by skandál se zveřejněnými odposlechy vládních prominentů mohl vést k předčasným volbám. V nahrávkách guvernér centrální banky slibuje ministrovi vnitra pomoc při financování deficitu a podmiňuje ji odvoláním tehdejšího ministra financí. Aktuální dění v Polsku a problematiku odposlechů probereme se zpravodajem ČT Josefem Pazderkou a editorem serveru Polskodnes.cz Jaromírem Piskořem.


Supermoderní ústav

V Praze se otevírá nový supermoderní ústav. Ústav organické chemie a biochemie si díky úspěchům v původně českých léčebných patentech mohl dovolit vybudovat supermoderní budovu. Jak vypadá nové sídlo pro průkopníky ve výzkumu léčiv? A k čemu přesně bude sloužit? Otázky pro ředitele Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Zdeňka Hostomského a bývalého ředitele Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Zdeňka Havlase.


S minulostí zúčtujeme

Dosud nezveřejněné dokumenty z minulosti Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ukazuje kniha S minulostí zúčtujeme. Odráží dva důležité dějinné zvraty v historii fakulty v minulém století. Jaká odhalení přináší? Zeptáme se badatelky a spoluautorky knihy Kateřiny Volné.


Řekli v Událostech, komentářích

Marie Benešová /ČSSD/, místopředsedkyně, ústavně-právní výbor PS PČR, k platu ústavních soudců

Došlo k absolutní markantě a k disproporci, kdy dokonce platy obecních soudců na krajském soudu jsou dneska vyšší než platy ústavního soudce, který by měl zaštiťovat vrchol justice.


Řekli v Událostech, komentářích

Miloslav Janulík /ANO/, poslanec, k případu smrti ženy po požití dezinfekce

Není v silách žádného návrhu, vyloučit stoprocentně chybu člověka. (...) Tím, že se tisíckrát opakuje, tak se stane takzvaně rutinním a člověk o něm přestane přemýšlet. A to je právě důvod toho selhání lidského faktoru.


Řekli v Událostech, komentářích

Leoš Heger /TOP 09/, místopředseda výboru pro zdravotnictví, bývalý ministr zdravotnictví, k případu smrti ženy po požití dezinfekce

Proti lékovým záměnám je vypracovaná celá řada opatření. U těch léků je to tak, že musí být řádně označené, a ten systém vyžaduje, aby léky byly uchovávány ve zvláštní skříni, a věci, které patří do dezinfekce nebo nějakých rizikových záležitostí, byly úplně mimo ta léčiva.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín