Nová ombudsmanka; Propuštěný Rittig; Duka ve Vatikánu; World Press Photo

Obsah dílu

Přehrát vše

Nová ombudsmanka

Anna Šabatová bude veřejnou ochránkyní práv. Úřadu se ujme v úterý – poté, co složí slib do rukou předsedy Poslanecké sněmovny. Ve druhém kole volby získala 85 hlasů, její protikandidát Stanislav Křeček 36. Jaké má nová ombudsmanka ve funkci priority? A co bude chtít řešit jako první? Do Událostí, komentářů přijde veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Měly by se pravomoci ombudsmana rozšířit? Probereme s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem /ČSSD/ a poslancem, místopředsedou ODS Martinem Novotným.


Propuštěný Rittig

Ivo Rittig je na svobodě. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pro něj nakonec nenavrhla vazbu. Spolu s dalšími třemi obviněnými ale musel odevzdat pas a má zakázáno vycestovat z republiky. V kauze kolem dopravního podniku byl zároveň obviněn další člověk – Mark Stubley. Proč policie nepožaduje vazbu pro Ivo Rittiga a ostatní aktéry? Nehrozí, že uprchnou? A dají se čekat další obvinění? Probereme s Janou Neumannovou z Reportérů ČT.


Duka ve Vatikánu

Papež František přijal ve Vatikánu delegaci českých a moravských biskupů – v čele s kardinálem Dominikem Dukou. Mluvili spolu mimo jiné o restitucích. Papež apeloval na to, aby církev využila materiální prostředky k duchovním účelům. Do Vatikánu se spojíme s kardinálem Dominikem Dukou.


World Press Photo

Američan John Stanmeyer vyhrál 57. ročník soutěže World Press Photo. Ocenění dostal za snímek afrických imigrantů v Džibuti s mobily nad hlavou. V kategorii každodenní život bodovala i česká fotografka Jana Ašenbrennerová. A bude hostem v závěru pořadu.


Řekli v Událostech, komentářích

Anna Šabatová, zvolená ombudsmanka, k rozšíření pravomocí o možnost podat návrh na zrušení zákona u Ústavního soudu

"Na zákon je potřeba 40 poslanců a může být někdy problém těch 40 poslanců sehnat. (…) Prvně bych se obrátila na ministryni, jestli to nechce opravit sama, a kdybych neuspěla, tak bych se třeba mohla obrátit na Ústavní soud. Já bych chtěla mít u zákona tuto možnost."


Stopáž59 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín