Dnešní témata: Spor o srpen 1968; Olympiáda v Soči; Odpor proti ambasádě; Hommage a Kája Saudek; Moderuje: Martin Veselovský

Obsah dílu

Přehrát vše

Spor o srpen 1968

Občanští demokraté navrhují odvolání Vojtěcha Filipa z funkce místopředsedy Sněmovny. A to kvůli jeho reakci na úmrtí komunistického funkcionáře Vasila Biľaka. Filip uvedl, že se dnešní doba na zvací dopis, který se stal formálním zdůvodněním invaze v roce 1968, dívá různými pohledy. Jaký postoj má současná KSČM k srpnové okupaci Československa? Bylo podle nich pozvání vojsk Varšavské smlouvy vlastizradou, nebo krokem ve prospěch vlasti? Hosty budou předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik a předsedkyně mandátového a imunitního výboru sněmovny Miroslava Němcová /ODS/. Komentář připojí ředitel Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Oldřich Tůma.


Olympiáda v Soči

Jeden den zbývá do slavnostního zahájení olympiády v Soči. Na její odvrácenou tvář – hlavně porušování lidských práv v Rusku – se snaží upozornit neziskové organizace. Videoklipy Člověka v tísni poukazují třeba na zákaz shromažďování nebo perzekuci homosexuálů a novinářů. Téma pro bývalého předsedu Českého olympijského výboru Milana Jiráska a ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka.


Odpor proti ambasádě

Zastupitelstvo pražského Suchdola jedná o situaci kolem Palestinského velvyslanectví. Kvůli lednovému výbuchu a nálezu zbraní žádá jeho přemístění. Nové sídlo diplomacie je přitom zkolaudované a může začít fungovat. Představuje palestinská ambasáda výraznější bezpečnostní riziko? Probereme s náměstkem ministra zahraničních věcí pro otázky právní a konzulární Karlem Borůvkou.


Hommage à Kája Saudek

V Olomouci začíná zatím nejrozsáhlejší retrospektivní výstava krále českého komiksu Káji Saudka. K vidění jsou jeho kresby k filmům a seriálům i hudební a filmové plakáty. Víc řekne kurátor a sběratel Libor Gronský.


Řekli v Událostech, komentářích

Miroslava Němcová /ODS/, předsedkyně mandátového a imunitního výboru, o vyjádření Vojtěcha Filipa

"Já si myslím, že neexistují různé pohledy na to, co nás postihlo. Přeci všichni víme, že oni (komunisté) to odsuzují, tak jak mohou tolerovat to, že jejich předseda připouští různé pohledy?"


Řekli v Událostech, komentářích

Pavel Kováčik /KSČM/, předseda poslaneckého klubu o vyjádření Vojtěcha Filipa

"V dnešní době můžou být různé pohledy na cokoli a nic není úplně černé nebo úplně bílé, aniž bych chtěl obhajovat cokoli z výroku Vojtěcha Filipa."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín