Témata: Služební zákon; Protest rektorů; Násilná Sýrie

Obsah dílu

Přehrát vše

Služební zákon

Ke služebnímu zákonu se vláda v demisi postavila odmítavě. Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka je návrh "v podstatě nepoužitelný" a některé jeho body jsou zřejmě v rozporu s Ústavou. Je opravdu potřeba tak urychleně měnit a uvádět do praxe služební zákon? Tlačí ho koalice kvůli čerpání evropských peněz nebo proto, aby jí prezident jmenoval vládu s Andrejem Babišem? A je v rozporu s Ústavou? Hosty budou 1.místopředsedkyně ANO Věra Jourová, poslanec Jeroným Tejc /ČSSD/, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil /ODS/ a děkan Právnické fakulty UK Aleš Gerloch.


Protest rektorů

Rektoři se ostře ohradili proti záměru, aby profesory jmenoval předseda Senátu namísto prezidenta. Pozměňovací návrh předložil ministr školství v demisi Dalibor Štys – a vláda v demisi ho schválila. Podle rektorů tím ale porušila zákon, protože s nimi změnu neprojednala. Jaký plánují postup? A kdy budou do úřadu uvedeni profesoři, kteří na jmenování čekají řadu měsíců? Téma pro rektora Vysoké školy chemicko-technologické Karla Melzocha a kandidáta na ministra školství, senátora Marcela Chládka /ČSSD/.


Násilná Sýrie

Situace v Sýrii se dál vyhrocuje. Při bombardování zemřeli tři syrští pracovníci společnosti Člověk v tísni. Na starosti měli dodávání humanitární pomoci rodinám zasaženým konfliktem. A včera přišla zpráva, že islámští radikálové zabili padesát lidí, které zadržovali – včetně novinářů a civilistů. Probereme se zpravodajem ČT Jakubem Szántó.


Řekli v Událostech, komentářích

Věra Jourová /ANO/, poslankyně, 1.místopředsedkyně hnutí, o tom, že KDU-ČSL trvá na opatření ve služebním zákoně, aby ministr, případně náměstci, byli lidé, kteří aktivně nespolupracovali s STB

"Tato podmínka nikdy nezazněla a my na to nějak budeme muset reagovat při jednáních (…). Já si myslím, že ho (zákon o státní službě) nebudeme zanášet věcmi, které jsou jinak řešeny v lustračním zákoně."


Řekli v Událostech, komentářích

Jeroným Tejc /ČSSD/, poslanec, o tom, že KDU-ČSL trvá na opatření ve služebním zákoně, aby ministr, případně náměstci, byli lidé, kteří aktivně nespolupracovali s STB

"Já myslím, že pan kolega (Marian Jurečka, 1. místopředseda KDU-ČSL a autor výroku) má jenom jednu drobnou nevýhodu, že nesedí v té expertní skupině, ve které zasedáme my, a tedy nemá přesné informace, ale určitě nebude problém, aby se s nimi seznámil."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín