Volba prezidenta v ohrožení? ; Ministryně Peake; (Ne)dostatek peněz pro vědu? ; Tvorba Jana Bočana

Obsah dílu

Přehrát vše

Volba prezidenta v ohrožení?

O Hrad bude po dnešku bojovat devět kandidátů. Nejvyšší správní soud nařídil ministerstvu vnitra, aby zaregistrovalo kandidátku Janu Bobošíkovou. Přestože ministerstvo vnitra postupovalo nesprávně při výpočtu chybných hlasů, Vladimíru Dlouhému a Tomiu Okamurovi nepomohla ani nová metodika, aby dosáhli potřebných 50 000 podpisů na petičních arších. Jak Nejvyšší správní soud postupoval při ověřování platných hlasů? Je zákon o přímé volbě prezidenta protiústavní, jak se domnívá trojice soudců Nejvyššího správního soudu? A mohou případné stížnosti k Ústavnímu soudu volbu hlavy státu zablokovat? Debatovat budou soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn a ústavní právník, děkan Právnické fakulty UK Aleš Gerloch.


Ministryně Peake

Karolína Peake rázně nastoupila do čela ministerstva obrany. Odvolala tři klíčové postavy resortu – prvního náměstka, šéfa sekce vyzbrojování a ředitele kabinetu ministra. Změny zkritizovala nejen opozice, ale i prezident Václav Klaus. Proč Peake zmíněné muže odvolala? Kým je nahradí? A kam chce svěřené ministerstvo směřovat? Zeptáme se přímo ministryně obrany Karolíny Peake.


(Ne)dostatek peněz pro vědu?

Další čtyři roky povede Akademii věd ČR Jiří Drahoš. Akademický sněm ho zvolil většinou hlasů. Jak chce přesvědčit vládu, aby přehodnotila své priority ve prospěch vědy? A jak se akademici vyrovnávají s konkurencí v podobě univerzitních vědeckých center? Jiří Drahoš bude hostem Událostí, komentářů.


Tvorba Jana Bočana

Tvorbu významného českého architekta Jana Bočana připomíná Galerie Jaroslava Fragnera. Připravil ji jeho dlouholetý spolupracovník, architekt Zdeněk Rothbauer, který na Jana Bočana zavzpomíná na závěr pořadu.


Řekli v Událostech, komentářích

Aleš Gerloch, ústavní právník, děkan Právnické fakulty UK, vysvětluje, jestli mohou případné ústavní stížnosti na zákon o přímé volbě prezidenta volbu odsunout

"Ústavní stížnost a s ní spojený návrh na přezkoumání ústavnosti zákona nemá odkladný efekt. Pokud sám Ústavní soud nerozhodne, že je to na místě, tak může tuto otázku zkoumat i poté, kdy volba proběhne. Může dospět k závěru, že některá ustanovení jsou sporná. Toho, co proběhlo, by se to ale týkat nemělo. Volbě prezidenta nic nebrání."


Řekli v Událostech, komentářích

Karolína Peake /LIDEM/, ministryně obrany, odpovídá, zda informovala premiéra Petra Nečase o personálních změnách na ministerstvu

"Rozhodnutí jsem učinila na základě několika zkušeností, na základě vize zcivilnění ministerstva obrany. S premiérem Petrem Nečasem jsem dnes mluvila po telefonu. Pan premiér byl eufemisticky řečeno lehce rozzloben. /Moderátor: Křičel?/ Ano. Pan premiér i zvedal hlas, ale to je zcela v pořádku. Bylo to pro něj překvapení. Jsem připravena si to s ním vyříkat z očí do očí. /.../ Nemám zatím jméno nového prvního náměstka, jsem připravena o něm jednat i s panem premiérem."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín