Kontroverzní angažmá; Zkáza po Sandy; Bezprecedentní sazby; Proměna čínského vedení; České děti

Obsah dílu

Přehrát vše

Kontroverzní angažmá

Návrat předsedy Věcí veřejných Radka Johna k novinářské profesi pod křídly mediálního domu Empresa Média otřásl mediální i politickou scénou. Podle premiéra Nečase by měl složit mandát, prezidenta Václava Klause a další zase zaskočilo, že to neudělal automaticky. John ve svém kroku problém nevidí - naopak tvrdí, že z pozice poslance a novináře bude moct lépe rozkrývat korupční kauzy. Hrozí kvůli Johnovu angažmá únik informací, které získal ve výborech? Jak se s ním vyrovnají Věcí veřejné? Zeptáme se místopředsedy strany Tomáše Jarolíma /VV/ a místopředseda sněmovního výboru pro obranu Petr Bezecný /TOP 09/.


Zkáza po Sandy

Už na víc než 80 stoupl počet obětí bouře Sandy v Severní Americe. Na severovýchodním pobřeží Spojených států na plno běží odstraňování následků jedné z nejničivějších katastrof, jaké USA v moderní historii zažily. Více v reportáži.


Bezprecedentní sazby

Úrokové sazby jsou po dnešku na dalších rekordních minimech. Česká národní banka nečekaně snížila základní hned o 0,2 procentního bodu - na 0,05 procenta. Od ní se přitom odvíjí úročení komerčních úvěrů. Výrazně klesly ale taky další sazby, i přesto bude mít změna podle analytiků jen minimální dopad. Česká národní banka navíc taky zhoršila odhad výkonu ekonomiky na příští rok - růst má jen o 0,2 procenta. Co ČNB ke kroku vedlo? Pomůže ekonomice? Téma pro Jiřího Schwarze, ekonoma Národohospodářské fakulty VŠE.


Proměna čínského vedení

Startuje zasedání nejvyššího vedení čínské komunistické strany. Ústřední výbor rozhodne o obsazení politbyra - to pak nastaví směr, kterým asijská velmoc v příštích letech půjde. Orgán taky zřejmě v tichosti vyloučí kdysi vlivného funkcionáře Po Si-laje, kvůli korupci i krytí vraždy. Skandály se ale okolo čínského vedení kupí a pro komunisty se stávají nebezpečné. Jak se s nimi nové vedení Číny vyrovná? Odpoví sinolog Štěpán Pavlík.


České děti

8. ročníkem pokračuje projekt Příběhy bezpráví. Letošní součástí je i premiéra dokumentu České děti, který sleduje jedno z výrazných nezávislých hnutí druhé poloviny 80. let a kombinuje archivní záběry s hranými pasážemi. Jak popisuje totalitu? Závěrečným hostem Událostí, komentářů bude historik a spisovatel Petr Placák.


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín